W najbliższą niedzielę (19 września) w Suwałkach odbędzie się tradycyjny przejazd rowerami w ramach „Europejskiego Dnia Bez Samochodu”. To wydarzenie co roku przyciąga kilkuset miłośników jednośladów. Mam nadzieję, że tak samo będzie w tym tygodniu. Dlatego też serdecznie zapraszam Państwa wraz z całymi rodzinami do wzięcia udziału we wspólnym wydarzeniu. Niedziela godz. 9.45 – spotykamy się na parkingu obiektu handlowego przy ulicy Alfreda Wierusza-Kowalskiego.

Rowery wśród mieszkańców Suwałk cieszą się olbrzymim zainteresowaniem co widać chociażby pod szkołami, gdzie stojaki rowerowe są „zastawione” rowerami. Również olbrzymim zainteresowaniem cieszy się system roweru miejskiego SUWER, który działa w naszym mieście od czerwca tego roku. W tym czasie rowery wypożyczono blisko 34 tysiące razy. Przejechano 117 152 km w 16 959 godzin. W sumie z SUWER-a skorzystało 4 791 Suwalczan.

Oczywiście jako samorząd dokładamy starań by rowerzyści mogli czuć się w Suwałkach bezpiecznie i by mieli możliwość skorzystania z dobrej sieci dróg rowerowych. Tu mam kolejną dobrą informację bo od tego roku – dzięki miejskim inwestycjom – sieć ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych w Suwałkach to już ponad 100 km tras.

Alternatywą w miejskim transporcie jest również komunikacja autobusowa. Miło mi Państwa poinformować, że od początku września w miasto wyruszyły w końcu nowe autobusy zasilane gazem CNG. W sumie jest ich 19. To nowoczesne, klimatyzowane i przede wszystkim ekologiczne pojazdy. Mam nadzieję, że ta inwestycja warta ponad 30 mln zł spotka się z uznaniem mieszkańców Suwałk i uczyni komunikację miejską bardziej atrakcyjną.