Przez kilka ostatnich dni w Suwałkach odbywała się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych Podlaskie 2015. Młodzi sportowcy rywalizowali w trzech konkurencjach: brydżu sportowym, warcabach i szachach. Było to bardzo duże wydarzenie, które bez wątpienia wyróżniło Suwałki na sportowej mapie Polski.

W dniu dzisiejszym Olimpiada zakończy się. W sobotę dobiegła końca rywalizacja w brydżu, a w niedzielę w warcabach. Dziś poznamy szczegółowe wyniki wśród szachistów. Tylko w tej dyscyplinie nasze miasto miało swoich reprezentantów. O tym, jakie miejsca zajęli reprezentanci Klubu Szachowego Javena Hańcza oraz UMKS Jaćwież na pewno przeczytacie Państwo w następnym numerze DwuTygodnika Suwalskiego.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych rozgrywała się na terenie Suwałk i okolic: w Starym Folwarku i klasztorze wigierskim. W środę, tydzień temu podczas uroczystego otwarcia imprezy, w Suwalskim Ośrodku Kultury zawisła olimpijska flaga i zapłonął znicz. W tym dniu w Suwałkach gościła Dorota Idzi, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Patronat Honorowy nad Olimpiadą sprawował Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki, a Przewodniczącym Komitetu Honorowego był Mieczysław Kazimierz Baszko, Marszałek Województwa Podlaskiego. To świadczy o wysokiej randze tego wydarzenia

Miasto Suwałki, jako jeden z organizatorów, partycypuje w kosztach organizacji tego wydarzenia oraz jest gospodarzem zawodów w szachach. Pomysł, by zorganizować to właśnie na terenie naszego miasta, pochodzi od bezpośredniego organizatora, którym jest Podlaska Federacja Sportu. Już dawno potwierdziliśmy, że jesteśmy zainteresowani organizacją Olimpiady w naszym mieście.

Do Suwałk na IV Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w sportach umysłowych przyjechało blisko 600 osób z całej Polski: 354 zawodników, 82 trenerów i opiekunów, 25 sędziów, 6 przedstawicieli polskich związków sportowych oraz około 130 osób związanych z ludźmi biorącymi udział w Olimpiadzie: rodzice zawodników i goście.

Przede wszystkim jest to ogromna promocja dla regionu, ale również czynnik wpływający na rozwój przedsiębiorczości. Suwalskie hotele, restauracje i sklepy przez ostatni tydzień miały więcej klientów. Dzięki tak dużej liczbie gości napędza się koniunktura w sektorze tych usług. Mam również nadzieję, że te osoby, które odwiedziły nasz region wrócą tu ponownie już prywatnie ze swoimi rodzinami czy przyjaciółmi.

Cieszę się, że poprzez organizację takich wydarzeń jak wspomniana Olimpiada czy np. Suwałki Blues Festival możemy również pośrednio wspomagać działalność suwalskich przedsiębiorców, którzy tworzą stanowiska pracy dla naszych mieszkańców.