Muzeum Okręgowe zaprasza na wernisaż wystawy

Muzeum Okręgowe zaprasza na wernisaż wystawy

Muzeum Okręgowe w Suwałkach zaprasza na wystawę czasową „Giewont. Kolekcja niezwyczajna”, obrazy z prywatnej kolekcji Elżbiety i Andrzeja Kubasiewiczów. Wernisaż odbędzie się 11 kwietnia 2022 roku o godzinie 18.00 w muzeum Okręgowym w Suwałkach ul. Tadeusza Kościuszki 81. Ekspozycja potrwa do 12 czerwca 2022 roku.

W Muzeum Okręgowym w Suwałkach trwają przygotowania do otwarcia wystawy „Giewont – kolekcja niezwyczajna”.

Na ekspozycji zaprezentowanych będzie ponad siedemdziesiąt prac z bogatej kolekcji malarstwa polskiego Elżbiety i Andrzeja Kubasiewiczów. Tematyczny zbiór liczy ponad 150 dzieł, których tematem jest Giewont. Góra widziana oczyma wielu artystów, których czas aktywności twórczej przypadał na ostatnie dekady XIX wieku oraz wiek XX.  Wybrany przez kolekcjonerów motyw spaja to różnorodne stylistycznie i ideowo malarstwo.

Fascynacja Tatrami, Podhalem, ich kulturą, obyczajami, sztuką ludową narodziła się w połowie XIX wieku, ale to przełom stuleci przyniósł niemal powszechną fascynację górami, która niezmiennie trwa. Niezależnie od tego czy twórcy osiadali u podnóża Tatr, czy tylko je odwiedzali, szukając malarskich inspiracji utrwalali na płótnach nieprzystępne szczyty i łagodne stoki hal. Mimo wąskiego zakresu malarskich zainteresowań prezentowane dzieła zaskakują odmiennością w ujęciu motywu. Formalne różnice wynikają z upływu czasu oraz przyjmowanych konwencji. Niemniej ważna jest nastrojowość utrwalonych pejzaży, które ukazują spowite chmurami nagie szczyty, samotne sosny na tle skał aż po łagodne, obsypane kwiatami zbocza hal.

Wśród autorów wizerunków Giewontu są twórcy powszechnie znani, jak m.in.: Wojciech Weiss, Kazimierz Stabrowski, Stanisław Kamocki, Marceli Harasimowicz, Zefiryn Ćwikliński czy Gustaw Pillati i Wincenty Wodzinowski. Młodsza generacja artystów to:  Teodor Grott, Michał Stańko, Stanisław Gałek, Alfred Terlecki, Władysław Jarocki  i Henryk Szczygliński i wielu innych. Szczególne miejsce przypada nielicznym w tym gronie kobietom. Są to przede wszystkim Bronisława Rychter-Janowska, Michalina Krzyżanowska.

Top