„Włócznie Jaćwingów” rozdane

„Włócznie Jaćwingów” rozdane
26 lutego rozdano „Włócznie Jaćwingów” – nagrody Prezydenta Miasta Suwałk za 2021 r. Po raz pierwszy w hali Suwałki Arena odebrało je siedem osób i instytucji zasłużonych dla Suwałk. Gala rozpoczęła się  „minutą ciszy” w hołdzie tym, którzy polegli w czasie toczącej się wojny w Ukrainie. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz zachęcił do okazania solidarności z narodem ukraińskim i wsparcia dla walczącej Ukrainy.

Laureaci „Włóczni Jaćwingów” za 2021 rok:

ASPI Sp. z o.o., sp. k.

Prężnie rozwijająca się firma rodzinna. Nowoczesny i dynamicznie rozwijający się producent narzędzi do przemysłu drzewnego i meblarskiego. Godny zaufania partner przedstawicieli branży drzewnej i meblarskiej.
Ściśle współpracuje z wieloma szkołami wyższymi na terenie całej Polski. Włącza się w działania uwzględniające interesy społeczne oraz aspekty środowiskowe. Aktywnie angażuje się w działania na rzecz kultury, sztuki i sportu w mieście. Pomaga młodym, zdolnym artystom. Przybliża młodemu pokoleniu Suwałk współczesne kino i film. Firmie został przyznany w 2019 r. tytuł Mecenasa Kultury Suwałk. Od ponad 30 lat niezwykle ważny podmiot na gospodarczej mapie miasta. Przykład prężnie funkcjonującego zakładu produkcyjnego z dala od wielkich ośrodków przemysłowych. Tylko w ramach SSSE przedsiębiorstwo zrealizowało 4 potężne inwestycje, a każda z nich wiązała się z tworzeniem nowych miejsc pracy, co wpłynęło bezpośrednio na zmniejszenie poziomu bezrobocia w mieście.

Pizzeria-Galeria „Rozmarino”

Nadrzędnym celem działalności było stworzenie miejsca z atmosferą, dobrą muzyką, wystawami prac znanych i początkujących artystów oraz koncertami, pokazami i szeroko rozumianą kulturą. Lokal otwarty w czerwcu 1994 i już wówczas otrzymał nagrodę Gazety Wyborczej „Wakacyjny Oskar 94”. Uhonorowani tytułem „Mecenasa Kultury Suwałk 2008” przez Prezydenta Miasta. Jeden z pierwszych partnerów wspierających Suwałki Blues Festival. W okresie działalności 28 lat firmy odbyło się ponad 1200 koncertów, 200 wystaw, kilkanaście pokazów i recitali. Atutem firmy jest wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowana kadra oraz doskonała kuchnia przepełniona smakami różnych kultur. Jest ona ceniona zarówno na rynku lokalnym, jak i krajowym. Działalność firmy otwarta jest na potrzeby społeczne lokalnych mieszkańców. Udziela wsparcia dla wielu inicjatyw społeczno-kulturalno-oświatowo-sportowych. Uczestniczy w licznych przedsięwzięciach organizowanych i realizowanych przez Prezydenta Miasta Suwałk, instytucje kulturalne, stowarzyszenia i fundacje. Członek Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach. Szeroki zakres prowadzonej działalności, wyjątkowe miejsce i niepowtarzalny klimat sprawiają, że Pizzeria Rozmarino na trwałe wpisała się w historię miasta Suwałk, czyniąc ja ważną i niezbędną firmą, cieszącą się znaczącym uznaniem klientów oraz wpływającą na promocję i pozytywny wizerunek miasta Suwałk, przez co zasługuje na przyznanie nagrody.

Tomasz Organek

Artysta urodzony w Suwałkach. Nieformalny ambasador naszego miasta. Laureat wielu prestiżowych nagród. Dyrektor muzyczny dwóch edycji Męskiego Grania. W licznych wywiadach zawsze ciepło wspomina rodzinne Raczki oraz Suwałki, jest w stałym kontakcie z lokalnymi fanami. Wesprze WOŚP suwalski przedmiotem, który przeznaczony zostanie na licytację.
Maria Magdalena Andrejczyk
Wychowanka Lekkoatletycznego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hańcza” Suwałki. Zdobywczyni srebrnego medalu XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Podczas Pucharu Europy, odbywającym się w chorwackim Splicie, osiągnęła 3. wynik w historii lekkoatletyki – oddała rzut oszczepem na odległość 71,40 m. Lokalna patriotka, zawsze podkreślająca skąd pochodzi. Wg amerykańskiego periodyku „Track & Field News” obrana numerem jeden w konkurencji rzutu oszczepem. Wyróżniona podczas gali European Athletics Golden Tracks 2021 w Lozannie. Wspomogła zbiórkę pieniędzy na operację poważnej wady serca cierpiącego chłopca, oddając na licytację medal olimpijski. W 87 Plebiscycie Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2021 r. zajęła wysoką, szóstą lokatę. Inspiracja dla młodych adeptów suwalskiej lekkiej atletyki. Bierze udział w wydarzeniach sportowych na terenie Suwałk, a także promuje nasze Miasto na imprezach realizowanych poza Suwałkami.
Romuald Borkowski
Od 1991 roku sprawuje funkcję dyrektora. Uczniowie Zespołu uzyskują tytuły laureatów konkursów przedmiotowych i finalistów olimpiad oraz osiągają wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych – w latach 2019 – 2021 uczniowie II LO mieli najwyższe wyniki z egzaminu maturalnego w mieście – otrzymali Nagrody Prezydenta Miasta Suwałk. Do 2019 r. uczniowie Gimnazjum nr 3 osiągali najwyższe wyniki z egzaminu zewnętrznego wśród szkół publicznych w Suwałkach, podobnie uczniowie klas ósmych. Dzięki inicjatywie Pana Dyrektora w szkole powstało obserwatorium astronomiczne. Zajęcia popularyzujące wiedze z astronomii i fizyki cieszą się dużym zainteresowaniem. Tworzone zostały dobre warunki do działalności różnych stowarzyszeń i organizacji w Zespole. Od ponad 20 lat pan Borkowski współpracuje z Akademia Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie Pan Romuald Borkowski otrzymał w 2021 r. wyróżniającą ocenę pracy.
Pracownicy szpitala zaangażowani w walkę z pandemia COVID-19
Wykazują się odwagą i zaangażowaniem w walce o zdrowie i życie suwalczan. Przyznanie Włóczni będzie wyrazem wdzięczności i szacunku dla ich pracy. Pracownicy ochrony zdrowia czynnie zaangażowali się „na pierwszej linii frontu”, narażając siebie oraz swoje rodziny. Placówka efektywnie wykorzystuje fundusze europejskie, remontuje i tworzy kolejne oddziały Szpitala oraz organizuje cały system proce3su lecznictwa covidowego. Potężny zakład w skali miasta i jeden z największych pracodawców. Modernizacją w minionych miesiącach objęto kolejne szpitalne oddziały: internistyczne, gastro i cardio, których głównym źródłem finansowania były środki w ramach współpracy transgranicznej. Ostatnie lata to także optymalizacja finansów i poprawa płynności finansowej, przy zachowaniu poziomu referencyjności placówki.
Fundacja Akademia Piłkarska WIGRY SUWAŁKI
Przez 10 lat działalności Fundacji został stworzony pełen profesjonalny system szkolenia piłkarskiego dzieci w wieku 5-12 lat. Jest ona organizatorem krajowych i międzynarodowych turniejów piłki nożnej z udziałem najlepszych akademii piłkarskich z Polski i krajów sąsiednich. Młodzi piłkarze Akademii z sukcesami reprezentują Wigry Suwałki i Miasto Suwałki w rozgrywkach wojewódzkich, krajowych i międzynarodowych, w Polsce i zagranicą. Akademia otrzymała Złoty Certyfikat PZPN przyznawany w ramach Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich. Jeden z dwóch w województwie i 44 w kraju. Szkoleniem w akademii jest objętych blisko 300 dzieci w wieku 5-12 lat. Od 2021 roku została utworzona grupa dziewcząt. Zatrudnionych obecnie jest 25 trenerów, w tym posiadających najwyższe licencje do pracy z młodzieżą UEFA A.
Rozdaniu nagród towarzyszył koncert Anny Wyszkoni.
fot. FB Pogodne Suwałki i Dwutygodnik Suwalski
Top