W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Z tej okazji wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom i pozostałym pracownikom białego personelu w suwalskich placówkach pragnę złożyć wyrazy uznania i wdzięczności za pełną poświęcenia pracę na rzecz drugiego człowieka. W dzisiejszych czasach pandemii koronawirusa nabiera ona zupełnie nowego, ważnego znaczenia, o czym miałem okazję przekonać się sam będąc chorym na COViD-19. Wielokrotnie już dziękowałem za opiekę jaką mnie wtedy otoczono. Dziękuję również i teraz.
Dziękuję Państwu za odpowiedzialność, wyrozumiałość i profesjonalne podejście do Waszej pracy. Życzę satysfakcji zawodowej i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech na co dzień otacza Was życzliwość i serdeczność tych, których spotykacie na swojej drodze.

Miasto Suwałki – choć nie posiada własnej placówki ochrony zdrowia – stara się na bieżąco wspierać wszystkie działania suwalskich służb medycznych. Oprócz wsparcia finansowego, jest to chociażby ciągła, merytoryczna współpraca.

W ostatnich dniach wspólnie z Adamem Szałandą, Dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach podjęliśmy współpracę w celu utworzenia na terenie naszego miasta masowego punktu szczepień przeciwko COViD-19. To efekt wytycznych związanych ze wzrostem liczby szczepionek, które mają niebawem trafić do Polski. Punkt jest już gotowy do pracy. Ponadto jestem w trakcie prac na rzecz utworzenia drugiego punktu na południu Suwałk.

Masowy punkt szczepień zostanie stworzony na terenie Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Szpitalnej. Oczywiście pozostałe 13 punktów szczepień oraz punkt w szpitalu dalej będą działały na terenie Suwałk. Dziennie te wszystkie miejsca będą mogły wykonać ponad 1000 szczepień przeciwko koronawirusowi.
Wspólnie z dyrektorem Adamem Szałandą określiliśmy podział zadań przy stworzeniu tego punktu. Ja powołałem swojego pełnomocnika, który będzie za to odpowiadał. Został nim Pan Grzegorz Krysa zastępca Dyrektora OSiR w Suwałkach. Miasto będzie odpowiadało za pomoc logistyczno-organizacyjną.
Masowy punkt szczepień w szpitalu będzie miał oddzielne wejście oraz ciągi komunikacyjne. Osoby udające się na szczepienie nie będą narażone na kontakt z chorymi. Pracownicy miejskich jednostek, którzy zostaną skierowani do akcji masowych szczepień zostaną odpowiednio przeszkoleni i pomogą w rejestracji pacjentów i wypełnianiu niezbędnych dokumentów. Miasto zapewni również brakujące meble czy też sprzęt. Kadra szpitala weźmie na siebie natomiast cały zakres dotyczący strony medycznej.

Punkt szczepień mógłby rozpocząć funkcjonowanie już teraz. Jesteśmy organizacyjnie do tego przygotowani. Pierwotnie mówiło się, że masowe punkty szczepień miały rozpocząć swoją działalność od 19 kwietnia. My ze swojej strony przygotowaliśmy się do tego zadania. Brakuje nam jedynie szczepionek.
Oprócz masowego punktu szczepień w szpitalu, kolejny prawdopodobnie powstanie w hali OSiR przy ul. Wojska Polskiego lub w hali Suwałki ARENA. W tym celu prowadzę rozmowy z innym podmiotem leczniczym, który wykazuje zainteresowanie taką współpracą, a o szczegółach będziemy informować już niebawem.