W piątek, 15 stycznia, rozpocznie się proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COViD-19. Osobiście podjąłem decyzję, że w ochronie swojego zdrowia i zdrowia innych przyjmę szczepienie w pierwszym możliwym terminie wynikającym z rządowego harmonogramu szczepień. To zawsze będzie indywidualna i osobista decyzja, jednak uważam, że szczepionka jest obecnie jedynym gwarantem powrotu do jako takiej normalności, którą pamiętamy sprzed roku.
W Suwałkach do tej pory zgłosiło się 5 gabinetów lekarskich, które oferować będą możliwość zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Są to Zakłady Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy ulicach: Antoniego Patli, Emilii Plater, Emila Młynarskiego, Klonowej i Ludwika Waryńskiego.
Dziękuję suwalskim medykom za zgłoszenia i liczę na to, że również kolejne gabinety Podstawowej Opieki Zdrowotnej dołączą do nich i stworzą kolejne zespoły szczepienne.
Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia ubiegłego roku. Tego samego dnia szczepienia zaczęły się również w większości państw Unii Europejskiej. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, rodzice wcześniaków.
Szczepienia dla kolejnych grup zostały podzielone na 3 etapy, i to właśnie dla tych osób ruszy proces rejestracji. Procedura będzie prosta i bezpieczna. My już pracujemy nad rozwiązaniami mającymi ułatwić dotarcie na szczepienie dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Również w tym tygodniu powinniśmy poznać decyzję Rządu w sprawie funkcjonowania obostrzeń. Wiele na to wskazuje, że mogą one być utrzymane w takim kształcie jak obecnie. Dlatego też pracujemy nad Uchwałą Rady Miejskiej, która zwolni w pierwszym kwartale tego roku z podatku od nieruchomości tych przedsiębiorców, których działalność jest wygaszona od kilku tygodni. Doposażymy również kolejne szkoły w sprzęt komputerowy, gdyż model kształcenia zdalnego może potrwać jeszcze kilka tygodni. Na ten cel udało nam się w ostatnim czasie pozyskać blisko 0,5 mln zł.