Na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach wystąpiły trzy zespoły: wokalno-instrumentalny Cantabile, wokalny Ocean Życia i taneczny Diament.

Jest kilka okazji do spotkania się i wspólnego śpiewania, m. in. 101 rocznica wyzwolenia Suwałk, 300-lecie Suwałk oraz 100 rocznica powstania 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Jest to Święto naszego miasta i ludzi, którym przyszło żyć w kraju nad Wisłą i mieście nad Czarną Hańczą.

Pieśń patriotyczna, symbolizuje jedność i odrębność narodu oraz formę społecznej manifestacji uczuć, powstawała w różnych okresach naszych dziejów, pełniąc niejednokrotnie rolę hymnów narodowych.

Formuła spotkania była taka, że pieśni są śpiewane wspólnie z publicznością. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych ma szczególną moc: jest źródłem wielu pięknych wzruszeń i radosnych przeżyć, wywołuje poczucie wspólnoty i jedności wśród śpiewających. Były śpiewane pieśni z okresu zaborów i powstań np.”Marsz, marsz Polonia”, „Ostatni mazur” oraz z okresu 20-lecia międzywojennego „Szara piechota”, „My I Brygada”, „Hej, hej ułani” poprzez partyzanckie z okresu II wojny światowej „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” i z okresu Solidarności „Ojczyzno m, „Pytasz mnie”, aż do opiewających piękno naszej małej Ojczyzny – Suwalszczyzny, np. „Suwałki znad Czarnej Hańczy wód” i „Lazurowa zatoka”. Publiczność otrzymała wydrukowane teksty piosenek

Zespół taneczny zatańczył tańce: polonez, kujawiak i młynek suwalski.

Dodatkową atrakcją spotkania była obecność przedstawicieli Suwalskiego Oddziału Piłsudczyków, którzy zaprezentowali się w marszu podczas piosenki „Szara piechota” i w postawie zasadniczej podczas „My I Brygada”. Pomimo wysokiej temperatury, publiczność dopisała i włączyła się do śpiewania.

Tekst: Jadwiga Sowulewska

Zdjęcia: Teresa Wysocka-Kluczny oraz Dwutygodnik Suwalski