W tym roku jesień wyjątkowo późno „przyszła” do Suwałk. Praktycznie dopiero w ostatni weekend spadły z drzew ostatnie liście. Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach, od kilku już dni wykonuje prace porządkowe na terenie miasta polegające na grabieniu liści. Pracownicy ZDiZ są wspierani przez oddelegowanych do prac porządkowych pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji, którzy z racji pandemicznych obostrzeń nie realizują swoich zadań. Serdecznie Państwu dziękuję za zaangażowanie i prace na rzecz Miasta Suwałki.

Oprócz porządków wspomniane osoby zajmują się również nowymi nasadzeniami. Tej jesieni na terenie całego miasta przybędzie w sumie 501 drzew i krzewów: dokładnie 465 drzew i 36 krzewów. Zostaną posadzone na suwalskich bulwarach oraz m.in. przy ul. Grunwaldzkiej, Władysława Jagiełły czy Rot. W. Pileckiego.

W miarę dobra pogoda sprzyja warunkom do prowadzenia robót drogowych i budowlanych. Jeżeli Państwo obserwują to co dzieje się na suwalskich budowach, to wiecie, że praktycznie zakończony jest remont ulic Gen. Z. Podhorskiego i Utrata. Prowadzone są jeszcze ostatnie roboty przy skrzyżowaniu L. Waryńskiego/Utrata. Dzięki tym pracom – po wyprowadzeniu w ubiegłym roku na obwodnicę Suwałk ruchu ciężkich pojazdów – cała nawierzchnia na zniszczonych przez „TIR-y” ulicach zostanie wymieniona na nową.

Kończy się również budowa ulic: Ks. S. Szczęsnowicza, Francuskiej, Włoskiej – przy ulicy Zastawie oraz dróg osiedlowych przy ulicy S. Staniszewskiego. Niebawem oddana zostanie do użytkowania ulica 100-lecia Niepodległości, łącząca Utratę z Sejneńską. Nowe utwardzone ulice to kolejne kilometry dróg do odśnieżania dla pracowników Zarządu Dróg i Zieleni.
Już w połowie października rozpoczął się przegląd sprzętu zimowego, który zostanie wykorzystany do prac związanych z zimowym utrzymaniem dróg, ulic, chodników, ścieżek rowerowych i parkingów w Suwałkach. W trakcie prac sprawdzany jest stan techniczny samochodów oraz wymieniane są części eksploatacyjne pojazdów.

Zarząd Dróg i Zieleni dysponuje: samochodami z pługiem i posypywarką (5 szt.), samochodem ciężarowym z wywrotką i pługiem (1 szt.), koparko-ładowarkami (2 szt.), ciągnikami rolniczymi z pługiem i siewnikiem (8 szt.). Ponadto wykorzystywany jest sprzęt do przewozu brygad odśnieżających ręcznie, a w magazynie czeka już sól do posypywania ulic.