Prima aprilis- wiadomości z ostatniej chwili

Prima aprilis- wiadomości z ostatniej chwili

Niestety wszystkie poniżej teksty były „prawdziwe” tylko 1 kwietnia (prima aprilis). Mamy nadzieję, że niedługo będą prawdziwe przez cały rok.

Z Suwałk do Warszawy w 2 godziny

Najprawdopodobniej już niedługo będziemy mogli w ciągu dwóch godzin koleją przejechać trasę z Suwałk do Warszawy. A to za sprawą nagłego i niespodziewanego przyspieszenia terminu budowy Rail Baltica, czyli kolejowej drogi z Warszawy przez Suwałki do Tallina. Projekt Rail Baltica – wbrew niepokojącym doniesieniom z początku tego roku z Brukseli – ma stać się priorytetem transportowym dla Unii Europejskiej. Będzie sfinansowany z funduszu Connecting Europe Facility (CEF) dedykowanego na najbliższe lata.
Na całej trasie Rail Baltica będzie dwutorowa zelektryfikowana linia kolejowa o europejskim rozstawie torów, z Warszawy przez Suwałki, Kowno i Rygę do Tallina. Po takiej linii kolejowej pociągi dużej prędkości będą poruszały się z szybkością rzędu 200-300 km/h, a towarowe 120 km/h. A zatem podróż z Suwałk do Warszawy będzie trwała ok. 2 godzin. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze Pendolino przejeżdżające przez Suwałki.

Będzie nowa bibliotekawizualizacja biblioteki

 

 

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, powstanie nowy budynek Biblioteki Publicznej w Suwałkach. A to wszystko dzięki pieniądzom, jakie mają trafić do grodu nad Czarną Hańczą z USA za sprawą Janet Yellen, nowej amerykańskiej sekretarz skarbu. Jej dziadek pochodził z Suwałk. Urodziła się ona w rodzinie żydowskiej w 1946 r. w Nowym Jorku. Ojciec jej matki pochodził z Suwałk. To Elias Charles Blumenthal, który urodził się w 1864 r. J. Yellen jest ekonomistką, która była przewodniczącą Rady Doradców Ekonomicznych, a od lutego 2014 r. do lutego 2018 przewodniczyła Radzie Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej.
Darowizna z USA ma trafić do Suwałk z przeznaczeniem na budowę nowego budynku Biblioteki XXI wieku. Ma on powstać w miejscu łatwo dostępnym zarówno dla mieszkańców Osiedla Północ, jak i centrum miasta. Jego architektura ma być niezwykła i nawiązywać do krajobrazu Suwalszczyzny. Obecny budynek Biblioteki przy ul. Emilii Plater jest zbyt mały i nie w pełni dostosowany do potrzeb takiej placówki. Przed blisko 25 laty na potrzeby biblioteki zaadaptowano budynek po dawnej kotłowni, w której początkowo miał być dom tańca.

 

Pierwszy taki parkingwizualizacja

Może być rozwiązany problem z miejscami parkingowymi w centrum Suwałk. Pojawił się prywatny inwestor, który chce sfinansować budowę wielopoziomowego parkingu samochodowego w miejscu bocznicy kolejowej przy ul. Kolejowej. Na brak miejsc parkingowych narzekają przede wszystkim mieszkańcy Osiedla Korczaka. Naziemny parking wielopoziomowy rozwiąże ich problemy ze znalezieniem miejsca do parkowania samochodów. Całość inwestycji ma być sfinansowana przez tajemniczego inwestora z branży obrotu nieruchomościami.

Top