To już tradycja, że wieczór tłustoczwartkowy w Suwałkach najlepiej spędza się z Kapelą ZPiT Suwalszczyzna. W tym roku muzycy zapraszają nie tylko na zaskakująco zaaranżowane tradycyjne melodie, ale też na „Żar Bułgarii”, który swoją widowiskowością rozpala publiczność do czerwoności.

Czwartek, 23.02.2017, godz. 19:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

bilety: 10 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

Kapela ZPiT Suwalszczyzna wystąpi w składzie: B.Chudecka (skrzypce), A.Marszałek (skrzypce), M.Sowul (klarnet, śpiew, flet, saksofon sopranowy), K.Surażyński (trąbka), D.Dobko (kontrabas, śpiew), K.Krzesicki (kapelmistrz, akordeon, fortepian) oraz gościnnie U. Murawko (wibrafon). Kapeli towarzyszyli będą zaproszeni goście: Natalia Ołów, Anna Szafranowska, Przemysław Turowski

W programie:
– melodie ludowe i nie tylko w karnawałowych aranżacjach,
– widowisko teatralno-taneczne „Żar Bułgarii” z udziałem tancerzy ZPiT Suwalszczyzna.


„ŻAR BUŁGARII”

Choreografia i reżyseria • Mihail Nikolov
Aranżacje muzyczne • Krzysztof Krzesicki
Śpiew • Anna Szafranowskagrupa śpiewu tradycyjnego Ancyjas
Kostiumy • Beata KochańskaSalon Mody Anastazja
Kierownik artystyczny • Małgorzata Wojdełko

inspiracjebalkanskie2Widowisko „Żar Bułgarii” przeniesie Was w świat i tradycje bułgarskiej wsi z połowy XIX wieku: ukażemy autentyczną muzykę ludową i pieśni. Zobaczycie tradycje takie, jak np. taniec na żarze, sięgający tysięcy lat. Bułgarska muzyka, pieśni i tańce we współczesnej aranżacji i choreografii, opowiedzą o miłości młodych ludzi wyrażanej w żywiołowym tańcu i ich emocjonalnym oporze przeciw okupantom, o przywiązaniu do wiary ojców.

W spektaklu wykorzystane są muzyka i tańce z następujących regionów etnograficznych: północnej, północno-wschodniej (Dobrudży), zachodniej (Szopska) i południowo-zachodniej Bułgarii (Bułgarska Macedonia).

inspiracjebalkanskieNa terenie Bułgarii starożytne tradycje kulturowe istniały już 3 tysiące lat przed Chrystusem. Kraj i naród wielokrotnie przeżywał czasy tryumfu i upadku. W poprzednim tysiącleciu przez 200 lat naród podporządkowany był Cesarstwu bizantyjskiemu ze stolicą w Konstantynopolu, przez kolejnych 500 lat tkwił w tureckiej niewoli.

Dziś we współczesnej Bułgarii większość ludności kraju kultywuje wielopokoleniowe tradycje swego folkloru, uczestnicząc w dawnych rytuałach, które są trwale obecne w życiu narodu. Wielu turystów przyjeżdża do Bułgarii, aby zobaczyć na żywo unikalne rytuały. Bułgarska tradycja tańca na żarze znalazła się na Światowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Źródło: www.soksuwalki.eu