Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie zaproszenia

  • This wydarzenie has passed.

Frida. Życie Sztuka Rewolucja na zakończenie XV „Pegaza”

2 grudnia 2018, godz. 17:30

Wielkie emocje, namiętność, porywająca muzyka oraz wspaniałe obrazy inspirowane twórczością Fridy Kahlo zakończą jubileuszowe XV Spotkania „O Złotą Podkowę Pegaza”. „Frida” to pierwszy polski projekt teatralny inspirowany życiem i twórczością sławnej meksykańskiej malarki oraz wzruszająca opowieść o życiu, miłości i walce o artystyczną niezależność.

Niedziela, 2.12.2018, godz. 17.30

Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 25 zł w kasie SOK

Obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca.

Pierwszy polski spektakl teatralny inspirowany życiem i twórczością meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, której 110 rocznicę urodzin obchodzono na całym świecie w 2017 roku, to wzruszająca opowieść o życiu i miłości a także walce o artystyczną niezależność. Spektakl jest autorskim zapisem dramaturgicznym Jakuba Przebindowskiego, będącym zderzeniem teatru, video art, performance, video teatru, opowiadającym o złożonym i wyjątkowym życiu malarki.

W roli Fridy Kahlo wystąpi aktorka i malarka Martyna Kliszewska, która przenosi nas w świat nasyconej kolorem meksykańskiej kultury i opowiada o najważniejszych zdarzeniach z życie tej niezwykłej artystki. Uwagę widzów zwraca staranność w oddaniu emocji, kolorytu i kulturowości Meksyku oraz oprawa wizualna wykorzystująca malarskie impresje inspirowane twórczością meksykańskiej malarki.

Pełen zmysłowości spektakl to nie tylko spotkanie z Fridą Kahlo, najsłynniejszą na świecie meksykańską malarką, ale również próba przyjrzenia się doświadczeniu malujących kobiet, ich szczególnego udziału w historii światowej sztuki. Poetycki zapis dramaturgiczny pomaga zrozumieć malarski świat Fridy Kahlo, w którym radość i szczęście stało w cieniu cierpienia, dając jednak nadzieję i siłę do walki o własną twórczość i pełne pasji życie. Honorowy patronat nad projektem objęła Ambasada Meksyku w Polsce a także Komitet Honorowy w składzie: Edward Dwurnik, Rafał Olbiński i Marek Keller.

Twórcy przedstawienia chcą również przyjrzeć się kulturowym i społecznym stereotypom postrzegania kobiet w zdominowanym przez mężczyzn świecie sztuki. Malarski świat, opowiedziany w szczególny sposób, nie tylko pozwoli na ponowne spotkanie z twórczością Fridy Kahlo, ale także będzie próbą zrozumienia sytuacji artystki pragnącej wyrażać się w sposób niezależny i samodzielny. Część zdjęć video art, zostanie zrealizowana w Pałacu w Nieborowie. To właśnie tutaj Diego Rivera, bez którego opowieść o Fridzie nie byłaby pełna, zamieszkał podczas swojej powojennej wizyty w Polsce.

Scenariusz i reżyseria – Jakub Przebindowski

Scenografia – Witek Stefaniak

Kostiumy i stylizacje – Martyna Kliszewska

Choreografia – Anna Głogowska

Muzyka – Ygor Przebindowski

Zdjęcia – Katarzyna Chmura

W roli Fridy Khalo – Martyna Kliszewska

Czas trwania spektaklu: 70 minut

http://soksuwalki.eu/frida-zycie-sztuka-rewolucja-na-zakonczenie-pegaza/

Suwałki SOK Frida

Szczegóły

Data:
2 grudnia 2018
Czas:
17:30

Organizator

SUWALSKI OŚRODEK KULTURY

Miejsce

SUWALSKI OŚRODEK KULTURY
Papieża Jana Pawła II 5
Suwałki, 16-400 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://soksuwalki.eu
Top