Pogranicze zaprasza

28 września – recital fortepianowy Onutė Gražinytė w Białej Synagodze w Sejnach, który odbędzie się w ramach cyklu koncertów Camera Pro Classica. W programie m.in. Chopin, Čiurlionis, Remes, Dvarionas.

Camera Pro Classica
Onutė Gražinytė – fortepian
28 września 2019 (sobota)
godzina 18.00
Biała Synagoga w Sejnach
wstęp wolny

Pochodząca z wileńskiej rodziny muzyków Onutė Gražinytė (ur. 1996) rozpoczęła naukę gry na fortepianie pod kierunkiem matki w wieku 5 lat. Rok później została przyjęta do Państwowej Szkoły Artystycznej im. M.K. Čiurlionisa, gdzie kontynuowała naukę pod kierunkiem Gabrielė Kondrotaitė, a następnie – Ingi Vyšniauskaitė. W 2015 roku skomponowała i reżyserowała na potrzeby szkoły operę sylwestrową.

Od 2015 roku Onutė Gražinytė jest studentką Rolanda Krugera w Hochschule fur Musik, Theater und Medien w Hanowerze. Jest stypendystką hanowerskiej edycji programu „Live Music Now” Fundacji Yehudi Menuhina. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Mattiego Raekallio, Ewę Kupiec, Andrieja Gavrilova, Stephena Kovacevicha, Ronalda Brautigama, Mūzę Rubackytė, Ninę Serioginę oraz Maurizio Morettiego. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów. Otrzymała m.in. dyplom i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie muzyki XX wieku w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Młodych Pianistów w Głubczycach (2007), nagrodę w Konkursie Młodych Wykonawców im. Leonasa Povilaitisa (2008), nagrodę Krajowego Konkursu Bachowskiego w Wilnie (2009), dyplom laureata oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie kompozycji Balysa Dvarionasa podczas XVII konkursu Muzyki na Fortepian i Smyczki im. Balysa Dvarionasa w Wilnie (2012), I nagrodę w IV Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym im. Rosario Marciano w Wiedniu (2012), a także I nagrodę oraz nagrodę specjalną jurora (Mariana Sobuli) w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Petera Toperczera organizowanym na Słowacji w ramach EMCY (Europejskiej Unii Młodzieżowych Konkursów Muzycznych).

Jako solistka występowała m.in. z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną z Kłajpedy, Orkiestrą Symfoniczną z Kowna, Orkiestrą Filharmoniczną Uniwersytetu Alicante w Hiszpanii, Mozarteumorchester Salzburg oraz Orkiestrą Państwowej Szkoły Artystycznej im. M.K. Čiurlionisa. W 2017 roku prezentowała się z zespołem muzyki współczesnej Musik21 Niedersachsen w Filharmonii Kolońskiej, wykonując partię klawesynu. Występowała także z recitalami na Litwie, w Szwajcarii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Estonii, Holandii, Polsce i Danii. W 2015 roku została wyróżniona przez Prezydenta Litwy za wybitne osiągnięcia w krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych.

Biała Synagoga Sejny 28.09.2019