W Suwałkach 12 grudnia, mszą świętą, złożeniem kwiatów i konferencją poświęconą wydarzeniom sprzed 40 lat rozpoczęto obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
W niedzielę w konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, ofiar stanu wojennego oraz więzionych, internowanych, represjonowanych działaczy Solidarności i opozycji antykomunistycznej lat 80. Po niej parlamentarzyści – senator RP Marek Komorowski, poseł Jarosław Zieliński, Józef Mozolewski – Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, Bożena Anuszkiewicz – przewodnicząca suwalskiego oddziału NSZZ „Solidarność”, radni Rady Miejskiej Bogdan Bezdziecki, Jacek Juszkiewicz, Jarosław Józef Kowalewski, samorządowcy, służby mundurowe i zebrani goście złożyli kwiaty przy obelisku bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3. Maja. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy uczestnicy uroczystości udali się do Archiwum Państwowego w Suwałkach, gdzie odbyła się konferencja poświęcona wydarzeniom sprzed 40 lat.
Natomiast w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w poniedziałek 13 grudnia o godz. 18.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach (Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. A. Mickiewicza) rozpocznie się msza św., a po niej odbędzie się błogosławieństwo relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Oprawę muzyczną zapewni chór „Primo” pod dyrekcją Ignacego Ołowia. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą pod obelisk ks. J. Popiełuszki i pomnik Papieża Jana Pawła II przy kościele św. Aleksandra.
Także w poniedziałek o godz. 18.45 w Parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego rozpocznie się montaż poetycko-muzyczny „Można wybaczyć, ale nigdy zapomnieć”, na który mieszkańców Suwałk zapraszają: Stowarzyszenie Suwalskie Starszaki oraz zuchy i harcerze Hufca ZHP im. Tadeusza Lutostańskiego w Suwałkach.