4 kwietnia nad jeziorem Hańcza odbyło się otwarte, terenowe spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Suwałki.
Każdy zainteresowany mógł wziąć w nim udział i z tej możliwości skorzystało ponad 80 osób. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Nadleśnictwa Suwałki. Przedstawiono krótkie kalendarium zdarzeń ostatniego miesiąca dotyczące decyzji i działań w okolicy jeziora Hańcza i omówiono stosowane sposoby postępowania w drzewostanach na wschodnim brzegu jeziora. Następnie zaprezentowano wypracowaną wspólnie z Suwalskim Parkiem Krajobrazowym koncepcję zachowania strefy buforowej od jeziora poprzez utrzymanie w sposób ciągły lasu na skarpie wzdłuż szlaku turystycznego. Ponadto zmodyfikowane zostaną niezbędne działania w strefie 200 m od brzegu poprzez rozciągnięcie w czasie i złagodzenie trwającej od lat przebudowy.
Bardzo ważną częścią spotkania były opinie wyrażane przez członków Zespołu i mieszkańców. Mieszkańcy okolicznych wsi wyrażali swoje obawy dotyczące planów powiększenia rezerwatu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku o okoliczne lasy. Zaniepokojeni byli brakiem informacji o podjętych w tym kierunku działaniach, których dowiadują się jedynie z mediów. Zauważono również, że Suwalski Park Krajobrazowy powstał dla ochrony walorów krajobrazowych tego terenu, a prowadzona w nich gospodarka rolna i leśna była, jest i nadal powinna być nierozerwalnie związana z kształtowaniem tego krajobrazu.
Następnie wszyscy chętni wyruszyli na ścieżkę wzdłuż brzegu jeziora i przez drzewostany w których prowadzona jest przebudowa lasu świerkowego na mieszany. W kilku miejscach trasy szczegółowo omawiano uzasadnienia prowadzonych działań i wyjaśniano wątpliwości. Przyczyniło się to niewątpliwie do poprawy stanu wiedzy i zrozumienia różnych tematów które pojawiały się w dyskusjach. Podczas podsumowania spotkania nadleśniczy zaprosił wszystkich uczestników do wspólnego posadzenia fragmentu nowego, wielogatunkowego lasu co zostało przyjęte z dużym entuzjazmem. Spotkanie było bardzo ważnym etapem na drodze do wzajemnego zrozumienia działań, które podejmowane są przez wszystkie strony w celu dobrze rozumianego utrzymania stanu lasu.
źródło: Nadleśnictwo Suwałki; fot. R. Rogoziński