Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie zaproszenia

  • This wydarzenie has passed.

Wigry, nasze Wigry Krzysztofa Gierałtowskiego – wernisaż

29 czerwca 2018, godz. 18:00

Wykonane pod koniec lat 70. XX w. czarno-białe fotografie, prezentujące jezioro Wigry i mieszkańców nadwigierskich wsi będzie można obejrzeć w Galerii PAcamera. Krzysztof Gierałtowski to jeden z najlepszych fotografików w Polsce, ceniony portrecista ludzi kultury, nauki i polityki, twórca wielotysięcznej kolekcji „Polacy, portrety współczesne”.

wernisaż 29.06.2018, godz. 18.00

Galeria PAcamera, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | wystawa czynna do 29.07.2018

Krzysztof Gierałtowski od ponad pięćdziesięciu lat, od wiosny do późnej jesieni, mieszka nad Wigrami, w gminie Krasnopol. Na przełomie lat 1978 i 1979 wykonał wiele czarno-białych zdjęć jeziora oraz mieszkańców nadwigierskich miejscowości. Najciekawsze i najlepsze zaprezentuje w suwalskiej galerii PAcamera. Sam autor o wystawie pisze tak:

Wystawa składa się z 53 czarno-białych zdjęć , 20 panoramicznych w formacie 33  71 cm i 33 w formacie 33,5 x 46 cm. Powstały one w latach 1978/1979 na obszarze dzisiejszego Wigierskiego Parku Narodowego. Fotografie pokazują różne stany jeziora, pagórkowaty pejzaż ukształtowany przez lodowiec i ludzi którzy tam wówczas mieszkali.

Do planowanego wydawnictwa zaangażowałem wziętą reporterkę Krystynę Jagiełło. Podpisaliśmy umowę na publikację z olsztyńskim Wydawnictwem Pojezierze i pracowaliśmy przez 4 pory roku. Woziłem reporterkę, a ona wysłuchiwała opowieści nadwigierskich ludzi o życiu i historii tej ziemi. (…)

Temat był „spalony“ i na 35 lat utonął w moim wieluset tysięcznym archiwum. Czułem się skrzywdzony i nie miałem ochoty na rozmowę, ze zmarłą w między czasie dziennikarką. W rozmowach z miłośnikiem fotografii Jarosławem Borejszo, dyrektorem Wigierskiego Parku Narodowego, wrócił temat starych zdjęć. (…)

Kiedy po latach patrzę na historyczne dziś zdjęcia, które wpisują się w modny dziś trend archeologii fotografii, widzę ich naiwność, która ostro kontrastuje z moim opartym na międzynarodowym doświadczeniu tworzeniu portretów, ale stanowi to być może o ich wartości.

Widzę jednocześnie, że fotografie te są bliskie idei „Fotografii ojczystej“ Jana Bułhaka, której 60-tą rocznicę powstania będziemy obchodzić w 2018.

Mam nadzieję, że dla widzów wystawy będzie to spotkanie z czarodziejską krainą, która urzekła nas na zawsze.

http://soksuwalki.eu/wigry-nasze-wigry-krzysztofa-gieraltowskiego/

SOK Suwałki Gierłatowski

Szczegóły

Data:
29 czerwca 2018
Czas:
18:00

Organizator

SUWALSKI OŚRODEK KULTURY

Miejsce

Galeria PAcamera
ul. Noniewicza 71
Suwałki, podlaskie 16-400 Polska
+ Google Map
Top