Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie zaproszenia

  • This wydarzenie has passed.

Podlaska Oktawa Kultur

28 lipca 2018, godz. 18:00

Podlaska Oktawa Kultur, Suwałki

28 lipca (sobota) 2018 r, godz. 18.00

muszla koncertowa w parku Konstytucji 3 Maja – CZEREMSZYNA (Polska)

29 lipca (niedziela) 2018 r., godz. 16.00

muszla koncertowa w parku Konstytucji 3 Maja – LĪKSME (Łotwa)

Podlaska Oktawa Kultur to międzynarodowy festiwal muzyki, sztuki i folkloru, który od 11 lat odbywa się w Białymstoku i kilkunastu miejscowościach województwa podlaskiego. Początkowo skupiał się na folklorze polskim i siedmiu mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących ten region: białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, litewskiej, żydowskiej, romskiej i tatarskiej. Obecnie organizator, czyli Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, na imprezę zaprasza zespoły nie tylko z Europy, ale też z najodleglejszych państw świata.

– Oktawa rozrasta się z edycji na edycję. W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu będziemy gościć grupy z Czech i Albanii – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor WOAK – ale przyjadą także zespoły z Gruzji, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Słowacji, Litwy, Łotwy czy Ukrainy. W sumie dwadzieścia osiem grup z czternastu państw świata, aż sześciuset pięćdziesięciu wykonawców.
Charakterystyczną cechą imprezy jest to, że koncerty odbywają się w całym województwie podlaskim, a nie tylko w jego stolicy. Główne wydarzenia festiwalowe dzieją się w Białymstoku, ale mieszkańcy innych podlaskich miejscowości mają szanse zobaczyć występy także u siebie. W tym roku Oktawa zagości aż w 26 podlaskich miastach, miasteczkach i wioskach.
Koncerty w całym województwie, w dużych i małych miejscowościach, świetnie się łączą z głównymi ideami festiwalu: otwartością, wielokulturowością i różnorodnością. Motywem przewodnim imprezy jest oczywiście folklor, ale Oktawa pokazuje, w jak różnorodny sposób można pokazywać tradycję i kulturę swoich narodów. Na festiwalu obok siebie występują zespoły pieśni i tańca, orkiestry symfoniczne, dęte, chóry czy małe grupy wokalne. Dominuje muzyka tradycyjna, ale w przeróżnych aranżacjach: od stylizowanej muzyki ludowej, poprzez autentyczne odtwórstwo, po utwory jazzowe. Co roku, oprócz koncertów, organizowane są też wydarzenia towarzyszące.
– W tym roku zapraszamy między innymi na potańcówkę do Zmiany Klimatu. Zagra tam czołówka polskiej muzyki tradycyjnej: Kapela Brodów, WoWaKin Trio i grupa Odpoczno – zachęca Cezary Mielko. – Przypominam, że wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny, bo impreza od wielu lat organizowana jest przy wsparciu finansowym marszałka województwa podlaskiego i prezydenta miasta Białegostoku – wyjaśnia dyrektor WOAK.
– W lipcu wszystkie drogi prowadzą na Podlaską Oktawę Kultur, bo to festiwal, który pokochali zarówno mieszkańcy Białegostoku, jak i turyści – przekonuje Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego. – To czas, gdy nasz region staje się europejskim centrum wielokulturowości, a to powód do dumy i radości.
Podlaska Oktawa Kultur – ta mieszanka niebanalnej muzyki, porywających tańców i barwnych strojów – od lat urzeka widzów, sprawiając, że na festiwal przyjeżdżają tłumy. Przez kilka dni w Białymstoku panuje niesamowita atmosfera radości, otwartości i przyjaźni. O wielkiej popularności festiwalu świadczy fakt, że znalezienie w czasie koncertów wolnego stolika w kawiarni na białostockim rynku graniczy z cudem. W tym roku Podlaska Oktawa Kultur odbędzie się w dniach 25-29 lipca. Warto w tym czasie odwiedzić Białystok, żeby na własne oczy przekonać się, że kultura jest najlepszą płaszczyzną kształtowania  szacunku i wspólnej sympatii, a przy tym okazją do wspaniałej zabawy.
Szczegółowy program i opisy zespołów: www.oktawa.woak.bialystok.pl.
Źródło: http://www.woak.bialystok.pl

Szczegóły

Data:
28 lipca 2018
Czas:
18:00

Miejsce

Park Konstytucji 3 Maja
Tadeusza Kościuszki
Suwałki, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.soksuwalki.eu
Top