Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie zaproszenia

  • This wydarzenie has passed.

Kaj Dzias. Graj Cyganie…

15 października 2019, godz. 19:00

Podobno u Romów ciągle gra muzyka, nawet, gdy nie ma co jeść. Życie staje się wtedy znośniejsze. Od czarów, obrzędów, muzyki, pieśni, tańca, podróży, po oszustwa, kradzieże i prześladowania. “Kaj Dzias” to opowieść z różnych perspektyw. Trochę magiczna, a zarazem dobitnie dosłowna. O Cyganach? O ludziach? Zapraszamy na barwny kolaż muzyki (granej na żywo!) pieśni i tańca.

Wtorek, 15.10.2019, godz. 19.00, Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 15 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
Obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca >>

Podobno u Romów ciągle gra muzyka – nawet, gdy nie ma co jeść. Życie staje się wtedy znośniejsze. Od czarów, obrzędów, muzyki, pieśni, tańca, podróży, po oszustwa, kradzieże i prześladowania. Opowieść z różnych perspektyw. Trochę magiczna, a zarazem dobitnie dosłowna; mądra, zrozumiała i poruszająca. O Cyganach? O ludziach? Zapraszamy na spotkanie z dziwakami, obcymi, artystami… Chcemy zrozumieć coś o sobie patrząc na innych.

Ten inspirowany kulturą romską spektakl, nietypowy dla teatru tańca, to raczej hybryda teatru tańca i teatry dramatycznego – barwny kolaż muzyki (granej na żywo!) pieśni i tańca, jest dla widza niezwykłą szansą do poznania innego świata. Zadajemy sobie pytanie – czy Cyganie mieli określony cel podróży? I co z nami? Wędrówka, jako istotny motyw spektaklu, nie dotyczy wyłącznie Romów. Inspirując się taborami przemierzającymi świat w poszukiwaniu celu, badamy swoje pragnienia, obawy, niepewności, snując wizje osobistej i ogólnoludzkiej destynacji. Obok perspektywy ukazania kultury romskiej – ich pieśni, tańca, języka, energii, poczucia wspólnoty, wprowadzamy wątek „hejtu” i nietolerancji wobec mniejszości narodowych.

Spektakl powstał w oparciu o konsultacje z cyganologiem Adamem Bartoszem z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. “Kaj Dzias” otrzymał nominację na najlepszy spektakl teatru offowego w konkursie The Best OFF 2018.

Spektakl poprzedzają kilkudniowe warsztaty taneczne i aktorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych (liczba miejsc ograniczona). Po warsztatach uczestnicy mają możliwość dołączenia do spektaklu w jednej ze scen. Więcej >>

W ramach Polskiej Sieci Tańca, której Suwalski Ośrodek Kultury jest partnerem, zostaną zaprezentowane jeszcze dwa spektakle: “We_selle” (10 września 2019) >> oraz “Stalking Paradise” (22 listopada 2019) >>.

Living Space Theatre
reżyseria, choreografia i reżyseria oświetlenia: Jakub Margosiak
kreacja i wykonanie: Natalia Dinges, Anna Mikuła, Grzegorz Łabuda, Jakub Margosiak
muzyka: Izabela Płachta (skrzypce), Kornel Uriasz (akordeon), Miłosz Potoczny (gitara)
aranżacja muzyczna: Marcin Słonina
koordynacja muzyczna: Katarzyna Wrona
obsługa techniczna: Paweł Urbanowicz
scenografia i kostiumy: Magdalena Paw, Małgorzata Cichoń, Grzegorz Łabuda
produkcja: Living Space Theatre i Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie
partnerzy: Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie, Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie, D.H. Zenit w Tarnowie

czas trwania: 50 min
grupa wiekowa: młodzież i dorośli

premiera: 15 października 2016, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Scena Otwarta”

Produkcja spektaklu została dofinansowana przez Prezydenta Miasta Tarnowa i Gminę Miasta Tarnów w formie stypendium artystycznego dla Jakuba Margosiaka i Anny Mikuły.


Spektakl prezentowany w ramach Polskiej Sieci Tańca organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca oraz programu „DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna” realizowanego przez Suwalski Ośrodek Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Suwałki.

 

Suwałki SOK KAJ DZIAS

Szczegóły

Data:
15 października 2019
Czas:
19:00

Organizator

SUWALSKI OŚRODEK KULTURY

Miejsce

Sala im. Andrzeja Wajdy
ul. Jana Pawła II 5
Suwałki, podlaskie 16-400 Polska
+ Google Map
Top