Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie zaproszenia

  • This wydarzenie has passed.

Filharmonia Suwałk. Muzyczna “Jesień mistrzów” z Roshko Brothers

18 października 2019, godz. 19:00

Na magiczny wieczór z mistrzowskimi kompozycjami Mozarta, Vivaldiego, Piazzoli i Halvorsena zapraszają Roshko Brothers, czyli utalentowani bracia Adam i Jan Roszkowscy oraz Suwalska Orkiestra Kameralna. Soliści koncertu to suwalczanie odnoszący muzyczne sukcesy na świecie, nominowani do International Classical Music Awards 2019 za płytę z triami Karola Lipińskiego.

Piątek, 18.10.2019, godz. 19:00
Sala im. A. Wajdy, Jana Pawła II 5

bilety: 30/20 zł (ulgowe) wkrótce online i w kasie SOK
Obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca >>

Roshko Brothers Fot. Radek Spassówka

Soliści październikowego koncertu Filharmonii Suwałk to suwalczanie Adam i Jan Roszkowscy. Z muzyką mieli kontakt od najmłodszych lat w domu. Adam rozpoczął naukę gry na skrzypcach u dziadka, znanego suwalskiego fotografa Jana Roszkowskiego, założyciela istniejącego od 1947 roku zakładu fotograficznego Foto Roszkowski. Okazał się pojętnym uczniem – z wyróżnieniem skończył Królewskie Konserwatorium w Belgii, gdzie mieszka do dziś. Jan otrzymał stypendium Fullbrighta i ukończył Manhattan Scholl of Music w Nowym Jorku.

Marzeniem braci było wspólne działanie artystyczne. Ta idea spełniła się na kilku polach. Wspólnie z mamą, Alicją Roszkowską prowadzą Fundację ART-SOS wspierającą młode talenty z regionu i popularyzującą muzykę klasyczną (m.in. festiwal “Z Kiepurą na Chłodnej”). W 2018 roku ukazała się ich pierwsza wspólna płyta CD nagrana dla prestiżowej wytwórni Naxos, z triami Karola Lipińskiego. Album otrzymał nominację International Classical Music Awards 2019, był płytą tygodnia radiowej Dwójki. Wspólna fascynacja wykorzystaniem najnowszych technologii w muzyce, znajduje wyraz w realizowanym przez nich projekcie Barox, łączącym klasykę z elektroniką.

Artystom będzie towarzyszyć Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza.

W programie:

  • Symfonia nr 40 g-moll KV 550 | Wolfgang Amadeusz Mozart
  • Cztery pory roku – Lato | Antonio Vivaldi
  • Le grand tango | Astor Piazzola
  • Passacaglia | Johan Halvorsen

Adam Roszkowski – skrzypek – działający również na płaszczyźnie muzyki elektronicznej i improwizowanej. W sierpniu 2018 roku zadebiutował płytą CD z utworami Karola Lipińskiego nagraną dla wytwórni NAXOS. Album  otrzymał prestiżową nominację do International Classical Music Award 2018. W 2015 roku był pierwszym solistą Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Koncertował jako solista m.in. z Filharmonią Białostocką, Filharmonią Gorzowską, Carloforte Festival Orchestra  wykonując koncerty skrzypcowe Mozarta, Saint-Saensa, Wieniawskiego jak również wielkie dzieła Ravela, Chaussona, Williamsa i Halvorsena.  Ponadto współpracował z amerykańskim perkusistą i kompozytorem Seanem Noonanem, z którym tworzył projekt „A Gambler’s Hand” na perkusję i kwartet smyczkowy. Owocem polsko-amerykańskiej przyjaźni były dwie europejskie trasy koncertowe, o łącznej liczbie 50 koncertów w 10 krajach Europy. Między innymi na: EFG London Jazz Festival, 26th Vilnius Jazz Festival, Gent Handelsbeurs. Projekt ten sponsorowany był przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych  w Warszawie. „A Gambler’s Hand” to muzyczno – teatralne przedstawienie łączące brzmienia elektrycznie zmodyfikowane z brzmieniami akustycznymi. W chwili obecnej Adam poświęca coraz więcej czasu na tworzenie własnych kompozycji i pracy z DAW. Jest absolwentem  Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Konserwatorium Królewskiego w Brukseli, które ukończył z wyróżnieniem, otrzymując dwukrotnie stypendium rządu Królestwa Belgii.

Jan Roszkowski – wiolonczelista, kompozytor wykształcony w duchu muzyki klasycznej, który porusza się również w innych gatunkach od jazz/rock po awangardową muzykę improwizowaną. Debiut fonograficzny w sierpniu 2018 roku, płyta CD z utworami Karola Lipińskiego nagrana dla wytwórni NAXOS. Płyta została nominowana do International Classical Music Awards (ICMA 2019). Jako solista zadebiutował w Steinway Hall w Nowym Jorku, a miesiąc po wiolonczelowym debiucie podczas XIV Festiwalu Chopin & Friends, odbyła się oficjalna premiera pierwszego utworu artysty The Aquarian Age, która spotkała się z bardzo entuzjastycznym odbiorem publiczności na Manhattanie. Jan komponuje muzykę do filmów dokumentalnych i fabularnych. W 2017 roku, napisał ścieżkę dźwiękową do filmu fabularnego „Defekt Serca” w reżyserii Bogdana Kozuli. Następnie w kolaboracji z Mirem Kępińskim nagrał muzykę do filmów „Lord Finn” i  „In This Gray Place”. Jest laureatem stypendiów Hans & Klara Bauer oraz Fulbrighta. Jan ukończył Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie i Manhattan School w Nowym Jorku, gdzie studiował: wiolonczelę, kompozycję oraz improwizację. Zdobywca 3 nagrody na XXVII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu oraz I nagrody na  Konkursie Kameralnym w Warszawie. Występował na takich festiwalach jak EFG London Jazz Festival, 26th Vilnius Jazz Festival (Wilno), XIV Chopin & Friends Festival (Nowy Jork) oraz Delemont Jazz Days (Szwajcaria).

FILHARMONIA SUWAŁK – CO DO KOŃCA ROKU?

W listopadzie na scenie w Sali im. Andrzeja Wajdy pojawią się artyści Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna oraz Suwalska Orkiestra Kameralna, którą gościnnie poprowadzi Tomasz Labuń. Taki artystyczny skład gwarantuje wyjątkowe przeżycia podczas oglądania i słuchania “Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki.

Na zakończenie pierwszej części sezonu 2019-2020 ponownie usłyszymy piosenki Mieczysława Fogga w wykonaniu Krzysztofa Masłowskiego i Fogg Projekt Band. Artystom będzie towarzyszyła Suwalska Orkiestra Kameralna.

Mecenasem koncertów
Filharmonii Suwałk
jest RESO Europa Service.

https://soksuwalki.eu/filharmonia-suwalk-muzyczna-jesien-mistrzow-z-roshko-brothers/

SOK Filharmonia Suwałk

Szczegóły

Data:
18 października 2019
Czas:
19:00

Organizator

SUWALSKI OŚRODEK KULTURY

Miejsce

Sala im. Andrzeja Wajdy
ul. Jana Pawła II 5
Suwałki, podlaskie 16-400 Polska
+ Google Map
Top