ZAKOŃCZĄ SIĘ KŁOPOTY Z ULEWAMI

ZAKOŃCZĄ SIĘ KŁOPOTY Z ULEWAMI

Po zakończeniu budowy zbiornika powinny skończyć się problemy mieszkańców Osiedla Hańcza, którzy narzekali na podtopienia ich nieruchomości po ulewnych deszczach, a w ostatnich latach jest coraz więcej.
Przy ul. Krakowskiej powstaje zbiornik retencyjno-rozsączający o pojemności powyżej 4,3 tys. m³. Uda się w nim i rurociągach połączeniowych przyjąć wodę jaka mieści się w 5 basenach wielkości basenu sportowego suwalskiego Aquaparku. Zbiornik będzie przyjmował nadmiar wód opadowych, które nie nadążą odpływać istniejącym systemem kanalizacji deszczowej podczas gwałtownych opadów deszczu.
Suwalskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji umowę na budowę zbiornika otwartego i jego tymczasowe ogrodzenie podpisał przed miesiącem. Budowa rozpoczęła się w drugim tygodniu lipca.
– Przewidujemy, że zbiornik otwarty wraz z infrastrukturą doprowadzającą powstanie do końca listopada tego roku. Ze względu na wysokość kosztów, wykonanie części konstrukcyjnej zbiornika, opartej na tunelach rozsączających i zagospodarowanie nawierzchni nad zbiornikiem planowane jest na 2020 r. Wartość samego zbiornika wyniesie ok. 1,2 mln zł, zaś całkowita wartość inwestycji zgodnie z kosztorysem inwestorskim wyniesie niespełna 2 mln zł netto – mówi Leszek Andrulewicz, prezes PWIK Suwałki.
Budowa tego zbiornika przy ul. Krakowskiej nie jest jedyną suwalską inwestycją, która ma zapobiegać skutkom gwałtownych opadów, przewidzianą do realizacji w najbliższym czasie. Do końca września tego roku PWIK wybuduje przelew awaryjny wód opadowych do Zalewu Arkadia. Będzie on odbierał wody kanalizacji deszczowej z Osiedla Piastowskiego na Zielonej Górce. Inwestycja ta odciąży system kanalizacji deszczowej ul. Grunwaldzkiej i będzie zapobiegać spiętrzeniu wód opadowych w okolicach Ronda Zesłańców Sybiru.

Top