Z Paryża do Suwałk

Z Paryża do Suwałk

W Muzeum Okręgowym od 10 listopada do 31 grudnia prezentowana będzie wyjątkowa wystawa,  Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942. Wyjątkowa, gdyż wcześniej można było ją oglądać jedynie w Muzeum Polskim w szwajcarskim Rapperswilu (20.06–24.09) i Bibliotece Polskiej w Paryżu (28.09–28.10.), skąd trafiła ona do Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

– W Rapperswilu i Paryżu z racji skromnego miejsca prezentowane były tylko niektóre obrazy. W Suwałkach prezentujemy ponad osiemdziesiąt dzieł obu jakże ważnych dla kultury polskiej artystów – mówiła na konferencji prasowej Eliza Ptaszyńska kurator i aranżer wystawy. U nas prezentujemy wszystkie motywy i tematy  twórczości Juliusza (sarmacko-ludowe) jak i Wojciecha (sceny batalistyczne związane z epopeją napoleońską, portrety i autoportrety), łącznie pokazujące sto lat twórczości malarskiej.

Na ekspozycji znajdują się prace  pochodzące ze zbiorów Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych w tym  Fundacji PBG Wysogotowo.

Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942

Scenariusz, kurator:  Eliza Ptaszyńska

Aranżacja: Wiesław Szumiński

Druki towarzyszące wystawie: Bartłomiej Bączkowski

Koordynator projektu: Hanna Gajewska

Program edukacyjny: Eliza Ptaszyńska, Margareta Sobczak

Prace komputerowe: Kazimierz Sobecki

Wystawa została zorganizowana przez  Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Fundację PBG Wysogotowo, a sfinansowana przez Małgorzatę i Jerzego Wiśniewskich, Fundację PBG Wysogotowo, PGE Polską Grupę Energetyczną S.A.  oraz sponsorów prywatnych. Wsparło ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkami pochodzącymi z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

 

 

 

 

 

Top