Wystawa „Pierwsze dni Niepodległości” w archiwum. Galeria zdjęć

Wystawa „Pierwsze dni Niepodległości” w archiwum. Galeria zdjęć

W suwalskim Archiwum Państwowym z okazji setnej rocznicy wyzwolenia Suwałk otwarto wystawę pt. „Pierwsze dni Niepodległości”. W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. Ryszard Wojtkowski, zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk; Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, poseł Bożena Kamińska.

Na wystawie zaprezentowano dokumenty, ilustrujące odzyskanie upragnionej przez Naród niepodległości w poszczególnych dzielnicach Rzeczypospolitej po zakończeniu w listopadzie 1918 r. pierwszej wojnie światowej. Wprawdzie z opóźnieniem, ale ten trudny i jakże złożony proces ogarnął również Suwałki i Suwalszczyznę. To przedstawia dodatkowa ekspozycja materiałów archiwalnych i ich kopii.

Wydarzeniu towarzyszyły wykłady prof. dr. hab. Grzegorza Nowika z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk pt. „Pierwsze lata Niepodległości” oraz dyrektora suwalskiego Archiwum Tadeusza Radziwonowicza, który opowiedział o tym, co ważnego działo się w Suwałkach od listopada 1918 do sierpnia 1919 r., „Gdy inni byli już wolni”.

Otwarcie wystawy wraz z wykładami rozpoczęło obchody setnej rocznicy wyzwolenia i włączenia naszego Miasta w granice Niepodległej.

Wystawę można obejrzeć również w sobotę 24 sierpnia, w godzinach od 13.00 do 21.00, a także do 30 września w robocze dni tygodnia od godziny 8.00 do 15.00.

Wystawa jest rezultatem współpracy archiwów państwowych, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Natomiast regionalna cześć wystawy jest dziełem pracowników suwalskiego Archiwum Państwowego.

źródło: Archiwum Państwowe w Suwałkach; foto: UM Suwałki i Dwutygodnik Suwalski

Top