Wigierskie jubileusze

Wigierskie jubileusze

Interesująco zapowiadają się najbliższe miesiące nad Wigrami. W tym roku Wigierski Park Narodowy obchodzi rocznicę 30-lecia swego istnienia. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji. Z kolei Fundacja Wigry PRO przygotowała szereg wydarzeń z okazji 20-lecia pobytu św. Jana Pawła II w Wigrach.

W czerwcu (8, 9, 10 czerwca) zaplanowany został weekend papieski – z modlitwą, spływem kajakowym, rajdem rowerowym i odwiedzinami w domu Państwa Milewskich, u których gościł papież Jan Paweł II. 15 sierpnia z okazji odpustu parafialnego odbędzie się Jarmark Wigierski. Obchody 20-lecia pobytu papieża nad Wigrami zakończą się październikowym Międzynarodowym Plenerem Malarskim z jej kuratorem prof. Andrzejem Strumiłło.

XXX-lecie WPN
Pierwsze jubileuszowe wydarzenie w Wigierskim Parku Narodowym odbędzie się 18 maja. Będzie to Noc Muzeów. 28 czerwca planowana jest gra terenowa. Prawdziwym przebojem może być wystawa, której otwarcie zaplanowano na 4 lipca pod nazwą „Z Wigrami w tytule”. Będą na niej prezentowane między innymi, niezapomniane składaki, czyli rowery „Wigry” produkowane w wielu wersjach do lat 90-tych ubiegłego wieku. Nie zabraknie pamiątek z Suwalskiego Klubu Sportowego Wigry Suwałki, części wyposażenia statków oraz okrętu ORP Wigry i piwa „Wigry”. Na 10 października planowana jest sesja popularnonaukowa oraz premiera sztuki teatralnej „Na co komu ten Park”.
W 1988 roku Rada Ministrów podjęła decyzję o powołaniu Wigierskiego Parku Narodowego od 1 stycznia 1989 r. Późniejsza nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z 1997 roku zwiększyła powierzchnię parku do 15085 hektarów, z czego lasy stanowią około 63%, wody 19%, grunty rolne 15%, a inne użytki 3% tej powierzchni.

Top