Trzynasta, ale nie pechowa sesja suwalskiej Rady Miejskiej odbyła się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Obrady zorganizowano w SOK-u ze względu na zapowiadane wcześniej zwiększone zainteresowanie Suwalczan udziałem w jej obradach. W sesji uczestniczyli i głos zabierali posłowie: Jarosław Zieliński i Jacek Niedźwiedzki. Na wniosek wnioskodawców z porządku obrad zdjęto punkt dotyczący obywatelskiego projektu uchwały w sprawie zakazu zbiorowego i indywidualnego zakwaterowania cudzoziemców w nieruchomościach stanowiących własność miasta Suwałki w ramach tzw. „paktu migracyjnego”.
W czasie trzynastej sesji radni ustalili, że od 1 lipca do 31 sierpnia będzie działało kąpielisko na Zalewie Arkadia. Uchwalili też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części działek przy ul. Ogrodowej oraz zdecydowali o przystąpieniu do sporządzenia zmiany w planie terenu ograniczonego ulicami: gen. K. Pułaskiego, Świerkową, Modrzewiową, Grabową i gen. Z. Podhorskiego. Zapoznali się również z informacją Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej o stanie bezpieczeństwa w mieście w zakresie ochrony przeciwpożarowej w 2024 r. Rajcowie przyjęli uchwały w sprawie dotacji na prowadzenie przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz w sprawie zasad przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umów najmu lokali mieszkalnych.
Jak się żyje w Suwałkach?
Radni oszacowali zasoby pomocy społecznej w Suwałkach za 2024 r. Ocena zawiera wiele ciekawych informacji o życiu społecznym w grodzie nad Czarną Hańczą, w tym m.in.:
– zmniejsza się liczba Suwalczan z 68 434 w 2023 r. do 68 035 w 2024 r.,
– rodzi się mniej Suwalczan. Liczba najmłodszych mieszkańców miasta zmniejszyła się z 12 904 w 2023 r. do 12 670 w 2024 r.,
– stale zwiększa się liczba najstarszych Suwalczan. W 2024 r. 15 301 mieszkańców miasta było w wieku poprodukcyjnym,
– zmniejsza się liczba osób, którym udzielono pomocy i wsparcia z 4 709 w 2023 r. do 4 441 w 2024 r. Zmniejsza się liczba osób korzystających z pomocy ze względu na ubóstwo i bezrobocie,
– nie najlepiej dzieje się w suwalskich rodzinach. Zwiększa się liczba dzieci przebywających w pieczy zastępczej: z 251 dzieci w 2023 r. do 268 dzieci w 2024 r.
Podsumowując, zmniejsza się liczba Suwalczan, przede wszystkim ze względu na to, że rodzi się coraz mniej dzieci. Przybywa za to dzieci wychowujących się w pieczy zastępczej. Zwiększa się też liczba seniorów. Na szczęście ubywa osób korzystających z pomocy i wsparcia ze względu na ubóstwo i bezrobocie.
Ile Suwalczanie oszczędzili dzięki SKM?
Dzięki zniżkom i preferencjom oferowanym przez Suwalską Kartę Mieszkańca w 2024 r. Suwalczanie zaoszczędzili ponad 3,4 mln zł. Z karty korzysta 26 312 mieszkańców, z których 2/3 posiada karty zwykłe. Suwalczanie najwięcej oszczędzili na bezpłatnych przejazdach dzieci i młodzieży komunikacją miejską (szacunkowo ponad 1 mln zł). Znaczące oszczędności mieszkańcy miasta osiągnęli w opłatach za pobyt dzieci w przedszkolach (ok. 820 tys. zł) i żłobkach (ok. 500 tys. zł) oraz w opłatach za korzystanie z obiektów OSiR (ok. 661 tys. zł).
Na koniec 2024 r. 38 przedsiębiorców było partnerami SKM. W pierwszym kwartale tego roku ich liczba wzrosła do 40. W 2024 r. program „Suwalska Karta Mieszkańca” oraz jego partnerzy byli promowani w mediach społecznościowych Miasta Suwałki, lokalnych portalach informacyjnych oraz na łamach „DwuTygodnika Suwalskiego” (publikowaliśmy wykaz partnerów SKM wraz z wysokością ulg udzielanych przez nich). Informacje o Karcie były również widoczne na ekranach w autobusach komunikacji miejskiej. W listopadzie 2024 r. zorganizowano spotkanie, podczas którego zastępca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski podziękował partnerom za ich cenne zaangażowanie.
O Suwalską Kartę Mieszkańca mogą ubiegać się mieszkańcy Suwałk. Podstawowym warunkiem otrzymania SKM jest wskazanie Suwałk jako miejsca zamieszkania w rocznym zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu. Władze samorządowe zapraszają do Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia przy ul. T. Noniewicza 71A w celu wyrobienia karty.
Wsparcie inwestycji sportowych
Radni zdecydowali o zwolnieniu od podatku od nieruchomości za nowo wybudowane lub zmodernizowane budowle sportowe oraz związane z nimi grunty na 5 lat od powstania obowiązku podatkowego. A wszystko po to, by pobudzić rozwój działalności sportowej, bo utrzymanie obiektów sportowych jest bardzo kosztowne i mało dochodowe. Inspiracją do przyjęcia tej uchwały był zamiar budowy pierwszego w mieście krytego kortu tenisowego.
Oświadczenia i wnioski radnych
W sprawach dotyczących mieszkańców głos zabrało dziewięciu radnych: Kamil Lauryn, Filip Olszewski, Przemysław Turowski, Piotr Rydzewski, Grzegorz Izbicki, Jarosław Kowalewski, Karol Korneluk, Wojciech Fałtynowicz i Zdzisław Przełomiec. Na ich pytania odpowiadali: prezydent Czesław Renkiewicz, jego zastępcy Roman Rynkowski i Marcin Bonisławski oraz prezes ZBM TBS Tomasz Ostrowski i komendant Straży Miejskiej Grzegorz Kosiński.
Transmisję sesji Rady Miejskiej w Suwałkach można obejrzeć on-line na stronie internetowej: www.um.suwalki.pl Można też zapoznać się z protokołami z sesji publikowanymi na BIP oraz nagraniami z sesji zamieszczanymi na stronie: www.um.suwalki.pl a także uzyskać dostęp do dokumentów dotyczących pracy samorządu w Biurze Rady Miejskiej w Suwałkach. Zgodnie z wymogiem prawa, składane przez radnych interpelacje oraz wnioski i oświadczenia oraz udzielane na nie odpowiedzi publikowane są na stronie: bip.um.suwalki.pl