Władze Suwałk nie mają wpływu na budowę urządzeń telekomunikacyjnych w mieście. Taki komunikat pojawił się na stronie suwalskiego Urzędu Miejskiego, po tym jak „Koalicja Polska wolna od 5G” skierowała do suwalskiego samorządu petycję, w której domaga się, aby władze miasta wyraziły negatywne stanowisko w sprawie najnowszego standardu mobilnej komunikacji. Podobne petycje trafiły do innych polskich samorządów. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji: „na razie sieć 5G w Polsce nie jest jeszcze dostępna, choć operatorzy wciąż się przygotowują na jej wdrożenie.” Niektórzy operatorzy testują nowy standard sieci komórkowej.

– Sieć 5G ma taki wpływ na człowieka jak telefon komórkowy, radio czy telewizja. W sieci 5G będzie więcej anten, a to oznacza, że będzie mniejsze oddziaływanie na człowieka.
– Przymusowa izolacja w czasie pandemii zwiększyła zapotrzebowanie na łączność i transfer danych oraz pokazała, że bez sieci 5G trudno liczyć na sprawne zdalne nauczanie, zdalną służbę zdrowia i administrację.
– Rządowy Urząd Komunikacji Elektronicznej zdecyduje o przyszłości sieci 5G w Polsce. Minister Cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział szybką aukcję 5G. Samorządy nie mają na to żadnego realnego wpływu.
Czym jest 5G?
To najnowszy standard mobilnej komunikacji. Pozwala na zdecydowanie szybszy przesył danych i jednoczesną obsługę większej liczby urządzeń. Umożliwia m.in. na szybsze surfowanie w Internecie, pobieranie plików (np. filmów) czy przeprowadzanie zdalnie operacji medycznych. Sieć 5G to szybki Internet w każdym polskim domu. Bez tej sieci Internet mobilny po prostu „się zatka”. Pierwsze objawy tego odczuwamy już teraz, gdy sieć nagle spowalnia, bo jest coraz więcej użytkowników. Jak napisano w rządowej „Białej księdze” inwestycja w sieć 5G może znacznie ograniczyć niszczenie środowiska naturalnego np. poprzez niższą emisję CO2.

Jak działać będzie sieć 5G?
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, od strony sprzętowej sieć 5G będzie działać dosyć podobnie do powszechnie używanej obecnie sieci 4G. Przedstawiciele polskiego rządu w odpowiedzi na pytanie: czy technologia 5G została przebadana pod kątem wpływu na zdrowie ludzi nie mają wątpliwości w „Białej księdze”: „…z punktu widzenia fizyki i biologii oddziaływanie na człowieka nie różni się od oddziaływania innych urządzeń wykorzystujących fale radiowe. Niektóre
z nich – tak jak choćby telefony komórkowe – są z nami od przeszło dwudziestu lat, inne – jak radio – od wielu pokoleń. Do dziś żadne przekonujące i wiarygodne badania naukowe nie wykazały, że nam szkodzą.” W mediach argumentacja organizacji protestujących przeciw sieci 5G bywa często porównywana do argumentacji wykorzystywanej przez tzw. antyszczepionkowców.

Więcej słabszych anten w sieci 5G
Z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, że w sieci 5G wykorzystywane będą częstotliwości wymagające większej liczby anten na masztach
o mniejszym zasięgu, co może jeszcze ograniczyć oddziaływanie telefonii komórkowej na człowieka. W „Białej księdze” przedstawiciele polskiego rządu napisali, że teraz: „…im dalej jesteśmy z telefonem od masztu stacji bazowej, tym silniejszy sygnał nasz telefon musi emitować, żeby być w zasięgu stacji bazowej. Dlatego na przykład w zamkniętych pomieszczeniach, czy samochodzie telefon nagrzewa się bardziej – żeby połączyć się ze stacją bazową musi wyemitować dużo więcej mocy dostarczanej do anteny. W standardzie 5G telefony komórkowe będą mogły łączyć się z siecią, zużywając dużo mniej energii.” Organami właściwymi do kontroli prawidłowości emisji pola elektromagnetycznego w już wybudowanych masztach jest Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Jak napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej suwalskiego Urzędu Miejskiego, wprowadzone przed dziesięciu laty przez polski parlament przepisy odebrały jednostkom samorządu terytorialnego możliwość decydowania o lokalizacji masztów telekomunikacyjnych na ich terenach, ograniczając rolę samorządów jedynie do wydania pozwolenia na budowę.

Co dalej z siecią 5G?
Po wprowadzeniu przepisów ustawy tzw. tarcza 3.0 w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 rządowy Urząd Komunikacji Elektronicznej unieważnił aukcję na częstotliwość 5 G w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji na pytanie: czy Polska potrzebuje sieci 5G w „Białej księdze”, odpowiada: „Zdecydowanie tak. Sieci telekomunikacyjne są częścią strategicznej infrastruktury kraju, kolejnym filarem rozwoju – tak samo jak kiedyś drogi, tory kolejowe, linie energetyczne czy gazociągi.” 18 czerwca b.r. na stronie Ministerstwa Cyfryzacji poinformowano, że przymusowa izolacja społeczeństw w czasie pandemii zwiększyła zapotrzebowanie na łączność i transfer danych oraz uwypukliła znaczenie parametrów przesyłu danych Do końca 2025 r. na świecie będzie 2,8 mld abonentów sieci komórkowej piątej generacji – przewiduje „Ericsson Mobility Report”.
Jak poinformował na majowej sesji suwalskiej Rady Miejskiej przewodniczący Komisji Skarg Wniosków i Petycji Kamil Klimek, jej członkowie zajmują się petycją w sprawie sieci 5G. Na jednej z najbliższych sesji poznamy stanowisko suwalskich radnych w tej sprawie.