Suwałki dla Niepodległej

Suwałki dla Niepodległej

24 sierpnia na budynku przy skrzyżowaniu suwalskich ulic 24 sierpnia i Tadeusza Kościuszki  odsłonięto mural artystyczny „Suwałki dla Niepodległej”. W centrum muralu jest namalowana postać Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego wraz z jego cytatem: „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”.  Są to słowa wypowiedziane w czasie wizyty J. Piłsudskiego w Suwałkach, która miała miejsce 12-13 września 1919 r. Z prawej strony jest postać Walerego Romana, szczególnie zasłużonego dla suwalskiej niepodległości. Na muralu są też elementy nawiązujące do Powstania Sejneńskiego oraz Pułku Strzelców Suwalskich.

Autorem projektu muralu jest Piotr Topczyłko z Ełku. To on wygrał w konkursie ogłoszonym przez władze miasta. W sumie na konkurs wpłynęło 19 prac artystów z całej Polski. Projekty miały upamiętniać 100. rocznicę wyzwolenia miasta z uwzględnieniem drogi Suwałk do niepodległości, a także wartości związanych z tradycją i historią miasta przy jednoczesnym zaakcentowaniu wielokulturowości.

Następnie suwalczanie przemaszerowali ul. T. Kościuszki z ogromną biało-czerwoną flagą do Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie odbył się koncert. Wieczorem w SOK z  patriotycznym koncertem wystąpił Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego.  Frekwencja dopisała. Sala była wypełniona do ostatniego miejsca. O 21 przed Urzędem Miejskim w Suwałkach GRH Garnizon Suwałki zaprezentowało widowisko historyczne „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”.

źródło foto: UM Suwałki i Dwutygodnik Suwalski

Top