Suwałki Blues Festival 2015 (200 foto)

Suwałki Blues Festival 2015  (200 foto)

Ósma edycja Suwałki Blues Festival 2015 za nami. Przez trzy dni w Suwałkach rozbrzmiewał blues. Były śniadania bluesowe, sceny plenerowe oraz koncerty wieczorne. A wszędzie znakomici muzycy z Polski, Europy i USA. Nawet w strugach deszczu potrafili rozgrzać publiczność.

Tegoroczny Suwalki Blues festiwal rozpoczął się otwarciem Alei Gwiazd Bluesa na ul. Chłodnej. Na pamiątkowych tablicach znalazły się nazwy zespołów i największych gwiazd, które wystąpiły w poprzednich edycjach Suwałki Blues Festival.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz razem z dziennikarzem muzycznym Janem Chojnackim odsłonili pierwszą tablicę przypominającą wykonawców pierwszego Suwałki Blues Festival z 2008 roku m.in. Dżem, Jeremy Spencer czy Spoonful Of Blues. Kolejne płyty dedykowane kolejnym edycjom SBF odsłaniali przedstawiciele władz województwa, na czele z marszałkiem województwa podlaskiego Mieczysław Baszko oraz władze miasta i osoby związane z SBF od lat. J. Chojnacki przypomniał, że pomysłodawcą Suwałki Blues Festival był nieżyjący już prezydent Suwałk Józef Gajewski.

– Od kilku lat konsekwentnie utożsamiamy wizerunek naszego miasta z muzyką blues. Dwa lata temu powstała bluesowa gitara. Rok temu na jednym z rond ustawiliśmy bluesowy mikrofon. W tym roku postanowiliśmy, że uhonorujemy artystów, którzy grali na siedmiu dotychczasowych edycjach Suwałki Blues Festivalu – mówił przed odsłonięciem Alei Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

W koncercie otwarcia SBF połączonym z jubileuszem 40-lecia audycji BIELSZY ODCIEŃ BLUESA prowadzonej w radiowej Trójce przez Jana Chojnackiego zaprezentowali się: zespół Voo Voo oraz Paddy Milner, Jan Gałach, Bartek Łęczycki, Wovoka i Suwałki Gospel Choir.

Przed koncertem Jan Chojnacki otrzymał od prezydenta Suwałk   Cz. Renkiewicza statuetkę „Mecenas Kultury Suwałk”, za to wszystko co robi na rzecz największej suwalskiej imprezy kulturalnej- Suwałki Blues Festival. Jadwiga Mariola Szczypiń, przewodnicząca Rady Miejskiej w Suwałkach, która również gratulowała jubilatowi odczytała specjalnie przygotowany na tę okazję wiersz o Janie Chojnackim bluesowym przyjacielu Suwałk.

Oficjalnego otwarcia SBF na scenie w Parku Konstytucji 3 Maja dokonali: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski, wojewoda podlaski Andrzej Meyer, dziennikarz Jan Chojnacki oraz dyrektor SOK Bożena Kamińska. A potem od rana do rana królował blues.

Na dwóch dużych scenach plenerowych zagrały największe gwiazdy tegorocznego SBF: James „ Blood” Ulmer Memphis Blood Blues Band wraz z Ronny Drayton, The Clem Clempson Band z Chris Farlowe z legendarnej grupy Colosseum; leworęczny i pełen energii Coco Montoya, amerykański kwartet „ Delta Moon” oraz pionierzy polskiego blues-rocka SBB. Festiwalowej publiczność bardzo spodobał się koncert amerykańskiego gitarzysty Ryan Mac Garvey.

Na scenie na Placu Marii Konopnickiej wystąpiły zespoły rywalizujące w konkursie grup bluesowych.Konkurs wygrał zespół Blues Junkers. Zwycięzcy zdobyli nagrodę główną w wysokości 10.000 złotych oraz statuetkę, która odebrali od prezydenta Suwałk Cz. Renkiewicza.

Blues Junkers będą także reprezentowali Polskę podczas European Blues Challenge 2016.  W konkursie zespołów bluesowych startowało osiem grup.

Prawdziwą festiwalową atmosferę można było poczuć w czasie koncertów klubowych- zarówno w czasie bluesowych śniadań, jak i wieczorno- nocnych połączonych z jam session.

Top