Stulecie suwalskiej dwójki

Stulecie suwalskiej dwójki

Jubileusz 100-lecia obchodzi suwalska Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Aleksandry Piłsudskiej. Na jubileuszowym spotkaniu pojawili się m.in.: absolwenci szkoły, jej byli pracownicy, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz ze swoim zastępcą Ewą Sidorek, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec z wiceprzewodniczącym Wojciechem Pająkiem i radną Anna Ruszewską, zaproszeni goście oraz nauczyciele, uczniowie i ich rodzice.

Z okazji jubileuszu dyrektor SP nr 2 Ewa Brzozowska otrzymała od prezydenta Cz. Renkiewicza czek na 10 tys. zł oraz mnóstwo kwiatów i szczerych życzeń. Gratulacje składali m.in: Lilianna Zielińska w imieniu wiceministra Jarosława Zielińskiego oraz Bożena Obuchowska, w imieniu Podlaskiego Kuratora Oświaty. Odsłonięto też pamiątkową tablicę.  Suwalska SP nr 2 wykształciła dotąd ponad 10 tysięcy absolwentów. Placówka uzyskała tytuły „Szkoła z klasą” (2004/2005 r.) oraz „Szkoła bez przemocy” (2006/2007). W roku 2006 została uhonorowana  przez Radę Miejską  tytułem “Zasłużony dla Miasta Suwałk”.

Aktualnie w suwalskiej „Dwójce” uczy się 637 uczniów w 30 oddziałach oraz 75 przedszkolaków w 3 grupach. Pracuje z nimi łącznie 73 nauczycieli. W jednostce zatrudnionych jest 26 pracowników administracji.

SP nr 2 – to najstarsza szkoła podstawowa w mieście. W 1919 r. z polecenia Tymczasowej Rady Obywatelskiej Okręgu Suwalskiego zostały ogłoszone zapisy dzieci do szkół powszechnych: numer 1- dla chłopców i numer 2- dla dziewcząt. Początkowo była to trzyklasowa szkoła powszechna nr 2 w budynku prywatnym przy ul. Kościuszki 40 oraz w filii przy ul. Kamedulskiej 16. W 1928 r. decyzją ówczesnych władz miejskich z prezydentem Wawrzyńcem Gałajem na czele rozpoczęto budowę dwupiętrowego gmachu na potrzeby szkół nr 1 i nr 2. Uroczystość otwarcia szkół powszechnych nr 1 i 2 w nowym budynku  odbyła się 23 września 1934 r.. Na zakończenie uroczystości prezydent Suwałk Franciszek Hołotka poinformował zebranych, że „Pani Marszałkowa Aleksandra Piłsudska zgodziła się, żeby szkołę nazwać Jej imieniem”. Suwalska dwójka wciąż znajduje się w tym budynku. 22 listopada 1944 r. wznowiono naukę w szkole. W 1947 r. wprowadzono do szkoły pierwsze klasy koedukacyjne. 30 maja 1989 r. przekazano szkole sztandar z 1934 r., który został odnaleziony w Łomży. 31 marca 1990 r. przywrócono imię patron­ki Aleksandry Piłsudskiej.

Top