Sesja 300-lecia. Galeria zdjęć

Sesja 300-lecia. Galeria zdjęć

Z udziałem blisko pół tysiąca osób 2 marca zainaugurowano obchody trzech wieków grodu nad Czarną Hańczą. W Suwalskim Ośrodku Kultury spotkali się przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej województwa podlaskiego oraz samorządowcy Ziemi Suwalskiej
i zaprzyjaźnionych okolicznych gmin i powiatów. Przybyli przedstawiciele duchowieństwa, instytucji miejskich, spółek i jednostek komunalnych, szkół, przedszkoli, stowarzyszeń i klubów sportowych. Nie zabrakło kombatantów i seniorów, reprezentantów służb mundurowych oraz spółdzielni mieszkaniowych, a także przedsiębiorstw i instytucji okołobiznesowych. Wśród gości znaleźli się m.in.: Honorowy Obywatel Suwałk Andrzej Strumiłło, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras i Wiesława Burnos, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Samorząd gospodarzem jubileuszowego święta
Uroczystość 300-lecia nadania Suwałkom praw miejskich połączona została z 30 rocznicą powstania samorządu. Stąd też zorganizowano uroczystą sesję Rady Miejskiej, na którą zaproszono radnych wszystkich ośmiu kadencji oraz prezydentów, zastępców prezydenta, wiceprezydentów, sekretarzy i skarbników, którzy piastowali funkcje od 1990 r. Pamiętano także o wielu innych osobach, które tworzyły i tworzą historię miasta na przestrzeni lat, pracujących często w nieistniejących już instytucjach. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy odeszli, ale dzięki zaangażowaniu w rozwój Miasta pozostali w pamięci innych. Wszyscy uczestnicy okolicznościowej sesji otrzymali pamiątkowe medale. Goście zabierający głos podczas uroczystej sesji gratulowali suwalczanom pięknego jubileuszu i życzyli pomyślnego rozwoju miasta.

Sesja pełna wyróżnień
W porządku obrad suwalskich rajców znalazło się wyróżnienie wybitnych postaci związanych z miastem. I tak, tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Suwałk” trafił do rąk Wojciecha Fortuny, mistrza olimpijskiego z Sapporo, który od lat jest ambasadorem suwalskiego sportu w regionie, kraju i na świecie. Tytuł „Zasłużony dla Miasta Suwałk” nadany został ks. Lechowi Łubie, organizatorowi m.in. suwalskich Kaziuków, Akcji Krzyś oraz paczek dla potrzebujących. Kolejny tytuł „Zasłużonego”, tym razem pośmiertnie, przyznano Aleksandrowi Serdyńskiemu, jednemu z założycieli i działaczy suwalskiej Solidarności.
Podczas sesji wręczono ponadto odznaczenia państwowe i resortowe, działaczom Polskiego Czerwonego Krzyża oraz lokalnego samorządu.

Wydarzenia towarzysząceuroczystej sesji
Inauguracja Jubileuszu rozpoczęła się mszą św. w intencji Mieszkańców Suwałk – celebrowaną w konkatedrze św. Aleksandra przez bp. Adriana Galbasa. Po sesji udostępniono ekspozycję kopii aktu nadania praw miejskich przez króla Augusta II Mocnego oraz wystawę fotograficzną „Trzy wieki Suwałk” i numizmatyczną „300 lat Suwałk – Medale”. Miała miejsce także dyskusja panelowa z udziałem historyków, samorządowców i przedsiębiorców. Po południu miał miejsce koncert prof. Konstantego Stanisława Kulki z Suwalską Orkiestrą Kameralną w ramach Filharmonii Suwałk oraz koncert zespołu armii USA „THE UNITED STATES ARMY EUROPE ROCK BAND PFALZ ALARM – w ramach europejskiej „Trasy Dobrej Woli 2020”.

Top