Gwałtownie zmniejsza się liczba zaszczepionych Suwalczan – tak wynika z oceny stanu sanitarnego w Suwałkach przygotowanej przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W 2024 r. było 165 niezaszczepionych dzieci w Suwałkach, gdy przed rokiem takich przypadków było tylko 37. Ponad czterokrotnie wzrosła liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych w Suwałkach. To znacznie większy wzrost niż w całej Polsce. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego –Państwowego Zakładu Higieny w Polsce w ostatnich 5 latach liczba tych uchyleń zwiększyła się prawie dwukrotnie.
Wzrasta zagrożenie
W 2024 r. w Suwałkach jedynie 75% dzieci urodzonych w 2022 r. (te dzieci powinny już przyjąć wszystkie szczepienia podstawowe) zostało całkowicie zaszczepionych, 24% zostało zaszczepionych częściowo, zaś żadnego szczepienia nie przyjęło 1% dzieci z tego rocznika. Pracownicy suwalskiego Sanepidu stwierdzili, że tendencja spadkowa w wykonawstwie szczepień wynika m.in. z aktywności ruchów antyszczepionkowych podważających celowość szczepień oraz obaw rodziców przed rzekomym szkodliwym wpływem szczepionki na zdrowie dzieci. Pracownicy POZ starają się zachęcać rodziców do kontynuacji szczepień. Niestety numery telefonów z przychodni są często przez rodziców blokowane. A korespondencja jest nieodbierana. A przecież szczepienia ochronne są najskuteczniejszą formą profilaktyki chorób zakaźnych. Rezygnacja ze szczepień ochronnych niesie ze sobą negatywne skutki zdrowotne, m.in. w Suwałkach pojawiły się zachorowania na krztusiec.
Czym zakażali się Suwalczanie?
W 2024 r. było mniej zachorowań na COViD-19, a więcej na grypę – tak wynika z oceny stanu sanitarnego w Suwałkach przygotowanej przez pracowników suwalskiego Sanepidu. Stwierdzono 312 zachorowań na COViD-19. To jest o połowę mniej niż w 2023 r.
i ośmiokrotnie mniej niż w 2022 r. Niestety w 2024 r. odnotowano ponad dwukrotny wzrost zachorowań na grypę. W ubiegłym roku na grypę zachorowało 203 Suwalczan, gdy rok wcześniej takich zachorowań było tylko 88. Inne najczęściej zgłaszane choroby zakaźne to: różne odmiany zakażeń jelitowych, ospa wietrzna i borelioza. W 2024 r. pojawiły się zachorowania na krztusiec, na który w poprzednich latach nikt nie chorował w Suwałkach. Wpływ na to może mieć to, że prawie 5% dzieci nie zaszczepiono przeciwko krztuścowi. Wzrasta też liczba pokąszeń przez nieznane, wałęsające się i niezaszczepione zwierzęta.
Małe zainteresowanie szczepieniami przeciw HPV
Zaledwie 4,51% suwalskich dzieci z roczników 2006-2015 w 2024 r. przyjęło szczepionkę, która chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV. W ubiegłym roku tę szczepionkę przyjęło 366 dzieci. Od ubiegłego roku z programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV mogą korzystać dziewczęta i chłopcy w wieku od 9 do 14 lat. W Suwałkach jest 13 punktów szczepień realizujących ten program.