PWiK zarybia Czarną Hańczę

PWiK zarybia Czarną Hańczę

Ponad 40 tysięcy sztuk pstrąga potokowego wypuszczono do Czarnej Hańczy. Kilkumiesięczne ryby zostały wypuszczone do rzeki w pobliżu suwalskiej oczyszczalni ścieków. To działanie, które obiecało zrealizować Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach po ubiegłorocznej awarii oczyszczalni ścieków.
30 lipca 2018 roku podczas konferencji prasowej, na której poinformowano o przyczynie i skutkach awarii oczyszczalni ścieków Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk zapowiedział, że PWiK zostanie zobowiązany do zarybienia rzeki Czarnej Hańczy – Będziemy chcieli zrekompensować stratę jaką wywołała ta awaria – mówił wtedy Ł. Kurzyna. Dziś te działanie zostało zrealizowane. 40.000 sztuk narybku pstrąga potokowego w godzinach porannych trafiło do naszej rzeki.

– To znacząca ilość ryb, która zdecydowanie wzmocni zarybienie rzeki na obszarze miasta oraz na odcinku do jeziora Wigry. Ryba ta doskonale czuje się w chłodnej wodzie i rozprzestrzenia się w nurcie rzecznym, zarówno z prądem jak i pod prąd – powiedział Waldemar Bujkowski, kierownik Ośrodka Zarybieniowego Gospodarstwa Rybackiego PZW w Gawrych Rudzie.

Pstrąg rzeczny jest rybą drapieżną. Potrafi osiągać rozmiar do 80 cm oraz masę nawet do 5 kg.Przy zarybianiu obecny był Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Akcja odbyła się z udziałem pracowników Polskiego Związku Wędkarskiego, przedstawicieli suwalskiego samorządu oraz pracowników PWiK.

Top