Orły wylądowały na 100-lecie wyzwolenia Suwałk

Orły wylądowały na 100-lecie wyzwolenia Suwałk

Odsłonięto dwa orły, które  stanęły na postumentach z obu stron zabytkowej bramy przy suwalskiej ul. Generała Kazimierza Pułaskiego. Odtworzono rzeźby orłów które zostały zniszczone prawdopodobnie przez Niemców w 1939 roku.
Odsłonięcie tych rzeźb to jedno z wydarzeń zorganizowanych z okazji obchodów 100-lecia odzyskania wolności przez Suwałki. Uczestniczyli w nim m.in. prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec oraz suwalczanie.

Na bramie stanęły odtworzone rzeźby orłów. Wykonali je rzeźbiarze – Olga Wielogórska oraz Rafał Strumiłło. Odtworzenie historycznych rzeźb to inicjatywa mieszkańców Suwałk, którzy zgłosili w ubiegłym roku taki projekt w Suwalskim Budżecie Obywatelskim. Wcześniej ( w 2017 r.)  też z inicjatywy suwalczan odnowiono zabytkową bramę. Uporządkowano też przyległy teren.

Bramę wjazdową z orłami oraz pomnik Generała Józefa Dwernickiego wybudowano w 1931 roku. W tym czasie stacjonował tutaj  2 Pułk Ułanów Grochowskich, którego patronem był gen. J. Dwernicki.Najprawdopodobniej , podobnie jak orły, Niemcy zniszczyli też pomnik Generała Józefa Dwernickiego. Dziś ostał się po nim tylko historyczny cokół.

Źródło: UM Suwałki

Foto: UM Suwałki i Dwutygodnik Suwalski

Top