W 76. rocznicę powołania Służby Zwycięstwu Polski, wspominaną jako Dzień Podziemnego Państwa Polskiego pod pomnikiem 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej, przy ulicy Sejneńskiej, spotkali się kombatanci, przedstawiciele władz miejskich, służb mundurowych, harcerze, młodzież i mieszkańcy. Złożyli oni kwiaty pod pomnikiem.

W swoim wystąpieniu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podkreślił, że polskie państwo podziemne było nastawione nie tylko na walkę zbrojną, ale także na odtworzenie kompletnych struktur państwowych i społecznych. Polskie państwo podziemne miało własne sądy, szkolnictwo, organizowało pomoc materialną aresztowanym przez okupanta, a także utworzyło największą podziemne oddziały zbrojne w Europie czyli Armię Krajową.

Mieszkańcy Suwałk czynnie włączyli się w opór przeciw niemieckiemu okupantowi. Już jesienią 1939 r. powstała tutaj jedna z pierwszych na ziemiach polskich organizacja konspiracyjna- Tymczasowa Rada Ziemi Suwalskiej dowodzona przez kpt. Stanisława Bielickiego ps. Ziomek, która rozpoczęła przygotowania do pierwszej większej akcji dywersyjnej nazwanej kryptonimem „ Hańcza” czyli próby wysadzenia w powietrze niemieckiego kina. Niestety 16 listopada Niemcy aresztowali kpt. St. Bielickiego i większość jego grupy konspiracyjnej. Rozstrzelano ich 26 kwietnia 1940 r. w Lesie Szwajcarskim.

Uroczystości pod pomnikiem 41. Pułku Piechoty AK poprzedziła msza św. odprawiona w kościele pw. św. Wojciecha.