W setną rocznicę odzyskania wolności przez Suwałki, 24 sierpnia w południe w konkatedrze św. Aleksandra odbyła się msza święta w intencji suwalczan, a potem na Placu Józefa Piłsudskiego obok jego pomnika miała miejsce uroczystość niepodległościowa. W uroczystościach uczestniczyli m.in. kombatanci, żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze oraz Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej; Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji; posłowie Bożena Kamiński i Krzysztof Truskolaski; europoseł Tomasz Frankowski; wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski;  prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz; suwalscy radni  wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem; samorządowcy z sąsiednich powiatów i województwa podlaskiego, przedstawiciele suwalskich szkół, instytucji, firm komunalnych, organizacji pozarządowych i suwalczanie.

W czasie uroczystości prezydent Cz. Renkiewicz przypomniał suwalczan i mieszkańców regionu, który aktywnie, z narażeniem życia, przyczynili się do odzyskania niepodległości. W czasie uroczystości na Placu J. Piłsudskiego wręczono sztandar Polskiej Organizacji Wojskowej.

Złożono też kwiaty przy pomniku POW na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej, gdzie spoczywają polegli w Powstaniu Sejneńskim.

Suwalczanie odzyskali niepodległość 24 sierpnia 1919 roku. Po I wojnie światowej region był areną konfliktu polsko-litewskiego, który zakończył się powstaniem sejneńskim. 24 sierpnia 1919 r. do Suwałk wkroczyły oddziały 41 Suwalskiego Pułku Piechoty. I w ten sposób Suwałki i Suwalszczyzna znalazły się granicach Rzeczpospolitej. Ostatecznie przypieczętowała to polsko- litewska umowa z 7 października 1920 r. zawarta w Suwałkach.

Jak Suwałki odzyskiwały wolność? Kalendarium

źródło foto: UM Suwałki i Dwutygodnik Suwalski