O pieśniach patriotycznych

O pieśniach patriotycznych

Jak nierozerwalnie połączone są pieśni i ojczyzna mogli przekonać się uczestnicy wykładu Jarosława Schabieńskiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, który odbył się 28 listopada w Archiwum Państwowym w Suwałkach.

Na wykład „Rola pieśni patriotycznych w drodze do niepodległości” przyszło prawie sto osób, głównie była to młodzież. Prelegent przedstawił historię pieśni patriotycznych na świecie.

– Nie myślmy o przeszłości poprzez martyrologię, to że istniejemy jako naród, traktujmy jak zwycięstwo – zaapelował do zgromadzonych Jarosław Schabieński. Historyk za bardzo ważne w dziejach Polski uważa Kroniki Wincentego Kadłubka. Całe jego dzieło to traktat historyczny, w którym udowadnia tezę, że najważniejszą wartością w życiu każdego człowieka i całej społeczności jest dobro ojczyzny. Omawiał też wykorzystanie pierwszego hymnu Bogurodzicy i powstanie obowiązującego – Mazurka Dąbrowskiego.

Spotkanie zakończyło się, niezapowiadanym wcześniej, odśpiewaniem wybranych pieśni patriotycznych ze znanym dyrygentem Ignacym Ołowiem.

Organizatorami spotkania byli  Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny i Archiwum Państwowe w Suwałkach.

Top