Nowe mieszkania dla 48 rodzin

Nowe mieszkania dla 48 rodzin

Mieszkania w tzw. stanie deweloperskim w dwóch nowych budynkach przy ul. ks. Stanisława Szczęsnowicza symbolicznie przekazano do użytku. Klucze do tych mieszkań w najbliższych dniach otrzyma 48 rodzin. W pierwszej kolejności otrzymają je młodzi ludzie, których nie stać na zaciągnięcie kredytu bankowego i zakup mieszkań od dewelopera. W symbolicznym przekazaniu mieszkań uczestniczyli m.in. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, reprezentujący Radę Miejską wiceprzewodniczący Wojciech Pająk i Jacek Niedźwiedzki, Cezary Cieślukowski, przewodniczący Rady Nadzorczej oraz Jarosław Lebiediew, prezes ZBM TBS i Andrzej Sitkowski, właściciel firmy budowlanej.
Na gruncie położonym pomiędzy ul. Pułaskiego a Reja w ciągu 1,5 roku powstały dwa identyczne budynki mieszkalne. Każdy z 24 lokalami. Mieszkania są w tzw. stanie deweloperskim, zlokalizowane w budynkach 6-kondygnacyjnych, jednoklatkowych i z 4 lokalami na każdej kondygnacji.
Bloki są całkowicie podpiwniczone i wyposażone w windy, a całość jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. 48 rodzin zamieszka w 34 lokalach trzypokojowych oraz w 14 mieszkaniach dwupokojowych. Koszt metra kwadratowego mieszkania w stanie deweloperskim wyniósł 4 400 zł. Inwestycję realizował ZBM TBS w ramach projektu „od Najemcy do Właściciela”. Jej koszt wyniósł ogółem 11,4 mln zł.
– Program „od Najemcy do Właściciela” to program alternatywny dla Mieszkania Plus. Żałuję, że w wielu miastach, także w Suwałkach nic z niego dotąd nie wyszło, choć dokładaliśmy wielu starań. Nasza oferta kierowana jest do osób mniej zamożnych, których nie stać na kupno mieszkań od dewelopera, w tym osób młodych i niepełnosprawnych. Cieszę się, że wykonawstwo jest solidne a mieszkania fajne – powiedział prezydent Cz. Renkiewicz.
Obok nowych bloków powstaje nowa ulica, która połączy ulicę Szpitalną, Reja i Pułaskiego. Jest finansowana z Funduszu Dróg Samorządowych, a zakończenie prac planowane jest na 30 września.
– Na takie mieszkania czekają osoby młode, chcące na stałe związać się z naszym miastem. Program „od Najemcy do Właściciela” pozwala stopniowo dochodzić do własności przez osoby posiadające centrum interesów życiowych lub gospodarczych na terenie Suwałk. Z chwilą zapłaty ostatniej miesięcznej raty z tytułu wykupu, nastąpi ostateczne przeniesienie na najemcę prawa własności lokal. Spłata ta maksymalnie może wynosić nawet 20 lat. Czynsz wraz ze spłatą kredytu za najmniejsze mieszkanie wynosi miesięcznie ok. 1,1 tys. zł – poinformował J. Lebiediew, prezes ZBM TBS.
W otoczenie bloków nie brakuje drzew. Teren wokół został oświetlony, powstały parkingi na 77 stanowisk (kolejnych 60 przybędzie po wybudowaniu ul. ks. S. Szczę-
snowicza), plac zabaw, trawniki.
Spółka przygotowuje się do realizacji kolejnej inwestycji. Po budowie bloku przy ul. K. Brzostowskiego oraz dwóch bloków przy ul. ks. S. Szczęsnowicza, powstanie 6 budynków wielorodzinnych z 302 mieszkaniami przy ul. Franciszkańskiej.

Top