Niezapomniane AUKSO

Niezapomniane AUKSO

Tegoroczna XX Letnia Filharmonia AUKSO na długo pozostanie w pamięci suwalskich (i nie tylko) melomanów. W Suwałkach „powiało” wielkim operowym światem. W Suwalskim Ośrodku Kultury wystąpił światowej sławy bas-baryton Tomasz Konieczny. Suwalskiej publiczności zaprezentowali się też: wiolonczelista Andrzej Bauer, „kameraliści” z orkiestry AUKSO (Alternative Ensemble), Kasia Moś oraz Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

Patriotycznie i oryginalnie

Jubileuszową AUKSO rozpoczął koncert kwintetu Alternative Ensemble. Było patriotycznie i oryginalnie. Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego muzycy zaprezentowali utwory zawierające cytaty i opracowania najpopularniejszych pieśni żołnierskich, patriotycznych i harcerskich. Wpleciono w nie odgłosy przywodzące na myśl walkę, strzały i wojnę. Z okazji setnej rocznicy pierwszego Powstania Śląskiego publiczność mogła usłyszeć śląskie melodie ludowe.
Fot. Bogusław Wasilewski

Wielki świat opery

Szczególne wrażenie zrobił koncert światowej sławy śpiewaka operowego Tomasza Koniecznego, który do Suwałk przyjechał z Festiwalu Wagnerowskiego z Bayreuth, jednego z największych na świecie festiwali muzyki klasycznej. Najsłynniejszy obecnie polski bas-baryton wykonał m.in.: Cztery sonety miłosne Tadeusza Bairda do słów Wiliama Szekspira oraz pieśni Stanisława Moniuszki. Sala SOK wypełniona była po brzegi. Suwalskiej publiczności spodobały się zwłaszcza znakomicie wykonane pieśni moniuszkowskie. Do suwalskiego koncertu śpiewak operowy powrócił w czasie późniejszej warszawskiej inscenizacji „Strasznego dworu”, zauważając, że repertuar zaprezentowany w Suwałkach szczególnie mu odpowiada. Warto przypomnieć, że w 200. rocznicę urodzin kompozytora, 2019 r. jest Rokiem Moniuszkowskim.
– Życie artystyczne to rzecz skomplikowana. Ja nie chciałem być ani aktorem, ani śpiewakiem. Marzyła mi się reżyseria, ale okazało się, że byłem na to zbyt młody i dlatego zająłem się aktorstwem. Jednocześnie zacząłem uczyć się także śpiewu – powiedział T. Konieczny podczas zorganizowanego spotkania z publicznością.
T. Konieczny to znakomity śpiewak z międzynarodową karierą oraz zdolny aktor i reżyser teatralny. Ukończył wydział aktorski w PWSFTviT w Łodzi oraz klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie a także i Hochschule für Musik w Dreźnie. Znany jest przede wszystkim z wykonań utworów Richarda Wagnera.
Znakomicie zagrała też Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, dyrygowana przez jej dyrektora i założyciela Marka Mosia. Koncert prowadziła Justyna Rekść-Raubo, dyrektor Filharmonii AUKSO.

Finał AUKSO

W koncercie finałowym AUKSO na scenie SOK Kasia Moś (na zdjęciu obok) zaprezentowała muzyczną moc swojej rodziny oraz zespołu muzyków i orkiestry AUKSO. W zespole znalazł się brat Mateusz Moś, grający na skrzypcach a Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy dyrygował ojciec, Marek Moś.
Także repertuar był niezwykły. Licznie zgromadzeni słuchacze zabrani zostali w swoistą muzyczną podróż, podczas której wokalistka zaprezentowała premierowy koncert nowych kompozycji zapowiadających kolejny album, uzupełniony utworami z płyty „Inspination”. Nie zabrakło także utworu „Flashlight”,
w brzmieniu orkiestrowym, który przed dwoma laty Kasia Moś, jako reprezentantka Polski zaprezentowała na konkursie Eurowizji w Kijowie.
Koncert poprzedzony został uroczystym akcentem, podczas którego władze samorządowe Suwałk podziękowały dyrektor Filharmonii AUKSO, Justynie Rekść-Raubo oraz dyrygentowi Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, Markowi Mosiowi za wieloletnią współpracę i wspaniałą ofertę muzyki klasycznej na światowym poziomie. Kwiaty i życzenia oraz okolicznościowe upominki przekazali: Ewa Sidorek, zastępca prezydenta Suwałk, Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej, Agnieszka Domalewska, p.o. naczelnika wydziału kultury i sportu Urzędu Miejskiego oraz Alicja Andrulewicz, dyrektor SOK Suwałki.

Patronat medialny nad XX-letnią Filharmonią AUKSO sprawował „DwuTygodnik Suwalski”

Top