Muzyka na Wigrach

Muzyka na Wigrach

W niedzielę 28 czerwca w pokamedulskim kościele zainugurowano II Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej “Kamedulskie Wigry”. Wystąpili dwaj wykonawcy z Torunia  Jan Kieszkowski) – harmonijki ustne i Paweł Głowiński– organy.

Zestawienie instrumentów początkowo wyglądało dziwnie. Łączy je to, że dźwięki wydobywane są z nich poprzez przepływające powietrze. Obaj wykonawcy to znakomici wirtuozi, dlatego ich improwizacje – impresje tworzone na żywo zachwyciły zgromadzonych widzów. Wykonywano  szesnastowieczną Tabulaturę Jana z Lublina, utwory Jana Sebastiana Bach czy współczesnego  francuskiego kompozytora-organisty Jehana Alaina (1911-1940).

Niesamowicie piękne i oryginalne było wykonanie pieśni maryjnych: „Zdrowaś Maryja”, „Po górach,  dolinach”, „Matko najświętsza” czy „Maryjo, Królowo Polski”.

 

Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej “Kamedulskie Wigry” nawiązuje do historii i tradycji wigierskiego obiektu pokamedulskiego, który na przestrzeni kilkuset lat był świadkiem wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Formuła festiwalu ukierunkowana jest na poszerzenie kręgu odbiorców kultury poprzez stworzenie ogólnodostępnej imprezy kulturalnej.

Koncerty odznaczają się niezwykłą różnorodnością odnośnie brzmienia, stylistyki i gatunków muzycznych. Podczas każdego z koncertów można usłyszeć bogaty repertuar począwszy od muzyki dawnej do muzyki XX wieku. Organizatorem Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej “Kamedulskie Wigry” jest Stowarzyszenie JAX.

Kolejne koncerty (wszystkie bezpłatne):

Niedziela, 19 lipca 2020 r.

Roman Gryń (Poznań) – trąbka
Bogdan Narloch (Koszalin) – organy

Niedziela, 26 lipca 2020 r.

Maciej Sikała (Gdańsk) – saksofon
Bogusław Grabowski (Gdańsk) – organy

Niedziela, 9 sierpnia 2020 r.

Adam Sadowski (Sopot) – organy

Niedziela, 23 sierpnia 2020 r.

Sylwia Lorenc (Warszawa) – flet
Róża Lorenc (Warszawa) – skrzypce
Wiktor Brzuchacz (Legionowo) – organy

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Top