We wtorek 12 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 7 otwarto Szkolne Muzeum Nauki i Techniki. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała dyrektor szkoły Beata Wanda Życzkowska.
Ekspozycja powstała w ramach projektu „Od gratów do eksponatów”, który wygrał w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu Projektanci Edukacji Nowej Ery. Kapituła konkursowa przyznała też szkole grant w wysokości tysiąca złotych.
– Najpierw powstał pomysł, następnie w szkole zamieściliśmy ogłoszenie o zbiórce przedmiotów które są już rzeczami nieużytecznymi, bo przestarzałymi, ale mówiącymi wiele na temat nauki i są dziełami myśli naukowo – technicznej poprzednich wieków. Na nasz apel ochoczo odpowiedzieli uczniowie oraz co nas bardzo ucieszyło – rodzice. Pani dyrektor na miejsce muzeum przeznaczyła piwniczne pomieszczenie po dawnej bibliotece gimnazjalnej. Wspólnie z młodzieżą a szczególnie z 8b w czasie ferii zimowych wysprzątaliśmy i przygotowaliśmy izbę pod ekspozycję. Nie powstałaby ona gdyby nie zaangażowanie uczniów z wspomnianej 8b ale też 7a i 7b – mówi pomysłodawczyni, koordynator projektu i nauczyciel fizyki Małgorzata Czarniecka.
Eksponaty w muzeum posegregowano na pięć kategorii: drgania i fale, optyka, elektromagnetyzm, mechanika i życie codzienne. Zgromadzono ciekawe przedmioty jak kultowa pralka „Frania” z PRL-u, gramofon „Bambino”, czy radia lampowe. Prezentowane są też walkmany, które zrewolucjonizowały słuchanie muzyki. Urządzenie to przyjęło się w latach 80. XX wieku na całym świecie, niemal całkowicie eliminując z rynku wcześniejsze modele przenośnych magnetofonów kasetowych. Walkmany zastąpił najpierw discman (1984), a obecnie odtwarzacze mp3 (1999) oraz iPody (2001).
Szkolne Muzeum Nauki i Techniki obecnie zwiedzać mogą uczniowie SP nr 7. W maju z okazji święta szkoły, ekspozycja otwarta zostanie także dla innych placówek oświatowych.