Mniejsze zainteresowanie szczepieniami przeciwko HPV

Mniejsze zainteresowanie szczepieniami przeciwko HPV

Tylko 17% uprawnionych trzynastolatek w Suwałkach skorzystało ze szczepień przeciwko HPV w 2016 r. Uprawnionych do skorzystania z „Programu pierwotnej profilaktyki raka szyjki macicy dla mieszkanek Suwałk w wieku 13 lat” było 348  dziewcząt. W 2016 r. skorzystało z niego 61, przy czym dla 28 dziewcząt były to szczepienia bezpłatne, całkowicie sfinansowane z budżetu  miejskiego. Pozostałe zapłaciły 50% kosztów szczepionki. Z budżetu miejskiego zapłacono za badanie lekarskie, kwalifikację do szczepienia i akcję informacyjno- edukacyjną.  W latach poprzednich w Suwałkach ze szczepień przeciwko HPV korzystało 27-29% uprawnionych dziewcząt.

Z informacji przedstawionych suwalskim radnym, a przekazanych przez lekarzy przeprowadzających szczepienia duży wpływ na niskie zainteresowanie tymi szczepieniami mają tzw. ruchy antyszczepionkowe i informacje, głównie internetowe, o niejasnościach przy produkcji szczepionek przeciw HPV.

W 2016 r. na realizację „Programu  pierwotnej profilaktyki raka szyjki macicy dla mieszkanek Suwałk w wieku 13 lat” przyjętego przez Radę Miejską wydano 29 285 zł z budżetu Suwałk.

Top