Minął rok 2020 w Suwałkach

Minął rok 2020 w Suwałkach

Za nami 2020 rok. Był to rok niezwykły i bardzo trudny. Upłynął pod znakiem pandemii i ograniczeń jakie z tego powodu zostały wprowadzone.  Poniżej prezentujemy subiektywny przegląd wydarzeń 2020 roku przygotowany przez „DwuTygodnik Suwalski”. Odrębnie przygotowaliśmy przegląd największych wydarzeń 2020 roku w suwalskiej kulturze i sporcie, który prezentujemy poniżej jako „Szóstki „DwuTygodnika Suwalskiego”. Jaki to był rok w Suwałkach?

Styczeń

– Nowy 2019 Rok suwalczanie powitali na Placu Marii Konopnickiej. Było wesoło i bez fajerwerków, ale ze świetlnym air show. Życzenia noworoczne złożył prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec.

– Pierwsza w 2020 r. suwalczanka urodził się 2 stycznia o godz. 9.35. Mała Hania – to córka Joanny i Tomasza Milewskich. Ważyła 4 100 dkg i miała 57 cm.

– Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej im. Tomka Godlewskiego odbył się po raz pierwszy w hali Suwałki Arena. Na boisku zaprezentowali się m.in. Dariusz Dziekanowski, Radosław Majdan, Maciej Żurawski, Maciej Makuszewski, mistrzynie Polski w piłce nożnej z Górnika Łęczna oraz popularna piosenkarka Cleo i Kacper Blonsky. W czasie licytacji zebrano 175 tys. zł na rzecz Stowarzyszenia „Aktywni Tak Samo”.

– Po raz ósmy ulicami Suwałk przeszedł Orszak Trzech Króli.

– 15 stycznia symbolicznie otwarto trzecią już placówkę suwalskiego Żłobka Miejskiego. W żłobku przy ul. T. Kościuszki opiekę znalazło 123 maluchów. Budynek został w całości przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Oficjalnie oddano do użytku ulicę Aleksandry Piłsudskiej, która biegnie wzdłuż Osiedla Polna i umożliwia dojazd do nowego osiedla mieszkaniowego. Ma ona 715 m długości i łączy ulice Sportową z Utratą.

– W czasie 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  w Suwałkach zebrano ponad 145 tys. zł. Suwalskich wolontariuszy wsparli amerykańscy żołnierze z NATO-wskiej bazy w Bemowie Piskim. Po kilkunastoletniej przerwie suwalski Finał WOŚP był transmitowany przez ogólnopolską telewizję. Kilkukrotnie relacje na żywo z Suwałk pojawiły się w TVN.

– Biskup Adrian Józef Galbas został biskupem pomocniczym w diecezji ełckiej kościoła rzymskokatolickiego.

Luty

– Oddano do użytku po remoncie budynek Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. T. Noniewicza 71. Na początek w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 odbył się wernisaż IV Suwalskiego Salonu Sztuki.

– Nowym Komendantem Miejskim Policji w Suwałkach został podinspektor Bartosz Lorenc.

– Zbyt mała szybkość samochodu też bywa niebezpieczna… dla nietrzeźwego kierowcy. Suwalscy policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę volvo, który jechał z tak małą prędkością, że wszyscy musieli go wyprzedzać.

– W czasie balu karnawałowego wręczono Włócznie Jaćwingów – Nagrody Prezydenta Suwałk. Za 2019 rok trafiły one do: Ireny Mickiewicz, Rodziny Państwa Warakomskich, Mariusza Łanczkowskiego, Jarosława Jutkiewicza, Iriny Popovej, Stanisława Łobacza, firmy Prognosis sp. z o.o., firmy Malow sp. z o.o. oraz Stowarzyszenia Integracji Społecznej „Alternatywa”.

– Na pierwszym posiedzeniu spotkała się Suwalska Rada Działalności Pożytku Publicznego czwartej kadencji. Jej przewodniczącym został Jarosław Ruszewski.

– Dr Marta Wiszniewska ponownie została rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach. Jej kadencja potrwa do 2024 r.

Marzec

– Uroczystą sesją Rady Miejskiej 2 marca zainaugurowano obchody 300-lecia Suwałk. Uroczystość połączono z 30 rocznicą powstania samorządu. W czasie sesji tytuł Honorowego Obywatela Miasta Suwałk otrzymał Wojciech Fortuna, mistrz olimpijski w skokach narciarskich z Sapporo, który od lat jest ambasadorem  suwalskiego sportu w kraju i na świecie. Tytuły Zasłużony dla Miasta otrzymali ks. Lech Łuba i pośmiertnie Aleksander Seredyński, jeden z założycieli suwalskiej „Solidarności”.

– Po raz dwudziesty pierwszy na suwalskich ulicach W. Witosa i A. Patli odbył się Kaziuk Suwalski. Po raz pierwszy tej imprezie pojawili się rycerze, którzy stoczyli pokazowe walki.

– W suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej zaprezentowano wystawę o Sybirakach z Suwałk, Suwalszczyzny i Ziemi Augustowskiej.

– Od 13 marca w Suwałkach, tak jak w całej Polsce, obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Zaczęły obowiązywać liczne ograniczenia. Miasto zamarło.

– W nocy z 13 na 14 marca przez Suwalszczyznę i Suwałki przetoczyła się wichura „Hanna”. Wiatr osiągał prędkość 100 km/h. Zniszczył drzewa przy ulicach M. Reja, A. Wierusza-Kowalskiego i gen. K. Pułaskiego.

– Pułkownik Ireneusz Król został nowym dowódcą 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach.

– Przestępca bardziej bał się koronawirusa niż kary. Do suwalskiej komendy policji przyszedł 28-latek i oświadczył, że jest poszukiwany. W rozmowie okazało się, że mężczyzna wrócił z zagranicy i jest w grupie ryzyka.

– W związku z pandemią i wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz przedstawił „Pakiet wsparcia dla suwalskich przedsiębiorców”. W ramach pomocy przedsiębiorcom, Miasto Suwałki  oraz podległe jednostki budżetowe, udzieliło ulg w podatkach i różnych opłatach, w tym: umorzenia, zwolnienia, rozłożenia na raty oraz odroczenia terminów płatności, głównie podatku od nieruchomości – na kwotę prawie 818 000 zł. Obniżenie czynszu w obiektach miejskich – ponad 164 000 zł.

– 30 marca z budżetu miejskiego Suwałk przeznaczono ponad 493 tys. zł na wsparcie służb medycznych i policji oraz na zakup maseczek ochronnych dla suwalskich seniorów. Przez cały rok z budżetu miejskiego oraz  jednostek miejskich  na walkę z koronawirusem COViD – 19 wydano ponad  3 385 000 zł (w tym  prawie 1 650 000 z projektów dofinansowanych ze środków UE).

– Pracownicy suwalskich instytucji miejskich roznosili maseczki ochronne dla seniorów sfinansowane przez suwalski samorząd.

Kwiecień

– 9 kwietnia zmarł malarz, artysta Andrzej Strumiłło, Honorowy Obywatel Miasta Suwałk.

– 9 kwietnia stwierdzono pierwszy w Suwałkach przypadek koronawirusa. Stwierdzono go u młodej kobiety, która przyjechała z zagranicy.

– Po kilkutygodniowej przerwie ze względu na wprowadzone przez rząd ograniczenia w czasie epidemii, 25 kwietnia zostało otwarte suwalskie targowisko przy ul. Bakałarzewskiej.

– 29 kwietnia po raz pierwszy w historii odbyła się w sposób zdalny sesja suwalskiej Rady Miejskiej. Radni przebywali w swoich domach i łączyli się drogą internetową za pośrednictwem komputerów oraz kamer i mikrofonów.

 Maj

– Z uwagi na epidemię koronawirusa i wprowadzone obostrzenia w Suwałkach, jak w całym kraju obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja ograniczono do symbolicznych akcentów. Podobnie symbolicznie obchodzono Dzień Zwycięstwa.

– Ponad tysiąc czytelników odwiedziło suwalską Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej w pierwszych dwóch dniach po jej otwarciu po przerwie spowodowanej epidemią.

– Po przerwie ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią Żłobek Miejski rozpoczął pracę 11 maja, a niektóre przedszkola 12 maja.

– Policjanci zatrzymali 18-latka podejrzanego o uszkodzenie pięciu samochodów w centrum Suwałk.

– Przy ul. Szpitalnej suwalczanie uniemożliwili dalszą jazdę samochodem nietrzeźwej kierującej. 46-latka jechała wężykiem i wjechała w miejsce dla karetek pogotowia. Została przekazana policjantom.

Czerwiec

– W Dniu Dziecka prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wręczył pierwsze młodzieżowe stypendia artystyczne. Otrzymali je: Kamila Sacharzewska, Julia Markowska i Tomasz Kopecki.

– Po długotrwałym oczekiwaniu i w dużej niepewności 764 suwalskich maturzystów przystąpiło do egzaminu dojrzałości. Po raz pierwszy zdawano go w czerwcu, a nie w maju, jak było dotąd. Maturzyści w maskach wkraczali na sale egzaminacyjne. A wszystko przez epidemię koronawirusa. Zrezygnowano z egzaminów ustnych. Suwalscy maturzyści spisali się bardzo dobrze. Osiągnęli wyniki jedne z najwyższych w regionie.

– 10 czerwca wolontariusze sprzątali brzegi Czarnej Hańczy w Suwałkach.

– 17 czerwca odbyła się oficjalna prezentacja nowych budynków mieszkalnych, które wybudowała miejska spółka ZBM TBS w formule „od najemcy do właściciela”. To dwa identyczne budynki, które powstały przy ul. Ks. Stanisława Szczęsnowicza. Zamieszkało tam 48 rodzin.

– Pierwszy seans w plenerowym kinie na suwalskich bulwarach odbył się 20 czerwca. Widzom nie przeszkadzał padający deszcz, bo oglądali film bezpośrednio z własnych samochodów.

– Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej „Kalina” w Suwałkach obchodziło jubileusz dwudziestolecia.

– 22 czerwca o swojej rezygnacji ze stanowiska zastępcy prezydenta Suwałk poinformowała Ewa Sidorek. Pracowała na tym stanowisku do końca sierpnia.

Lipiec

– 2 lipca premier Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Suwałk oraz samorządowcami z powiatu suwalskiego i prezydentem Suwałk Czesławem Renkiewiczem. Oficjalnym powodem spotkania było przekazanie informacji o wsparciu samorządów w ramach Tarczy Antykryzysowej. Suwałki otrzymały symboliczny czek na kwotę 7 185 337 zł czyli prawie o 2 mln zł niższą niż Łomża. W kolejnej transzy pomocy rządowej w grudniu 2020 r. Łomża otrzymał prawie 3,4 mln zł, a Suwałki – nic.

– W kampanii wyborczej 7 lipca Suwałki odwiedził prezydent Andrzej Duda. Wcześniej w mieście gościł jego kontrkandydat w II turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski.

– W drugiej turze wyborów prezydenckich 17 615 suwalczan czyli 53,24% wyborców zagłosowało na Andrzeja Dudę. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 15 471 suwalczan czyli 46,76% ogółu wyborców. Frekwencja w Suwałkach wyniosła 63,76%.

– 17 lipca otwarto Galerię Sztuki Współczesnej „Stara Łaźnia” zlokalizowaną na bulwarach nad Czarną Hańczą. Galeria jest w strukturach Suwalskiego Ośrodka, a kieruje nią Anna Naszkiewicz.

– Białostocka firma Mispol poinformowała suwalski PUP o zamiarze zwolnienia 82 pracowników. Przyczyną jest zakończenie produkcji w zakładzie, który od 20 lat prowadził działalność w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

– Ksiądz Kazimierz Hamerszmit został wybrany Suwalczaninem 300-lecia w plebiscycie czytelników „DwuTygodnika Suwalskiego”. Wyprzedził ks. Jerzego Zawadzkiego, prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego i Marię Konopnicką.

– Fotografia „Rodząca dafnia” autorstwa suwalskiego fotografika Marka Misia otrzymała nagrodę główną w polskiej edycji konkursu Wiki Science Competition 2019.

– Ukazała się „Księga 300-lecia Suwałk” przygotowana na zlecenie suwalskiego samorządu przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą’ we współpracy z Biblioteką Publiczną im. M. Konopnickiej w Suwałkach.

– Maria Kołodziejska będzie dyrektorem suwalskiej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej do 2 sierpnia 2024 r.

Sierpień

– Jubileusz 120-lecia obchodził Bank Spółdzielczy w Suwałkach.

– W suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej otwarto wystawę 50 zdjęć z suwalskich ślubów i wesel. Najstarsze pochodziły sprzed 95 lat, ale najwięcej było tych z lat 70- i 80-tych.

– Otwarto lokalne lotnisko w Suwałkach. Na początek przyleciało 36 samolotów uczestniczących w XXII Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa i Mazur.

– 15 i 16 sierpnia odbyły się główne uroczystości z okazji 300-lecia Suwałk. Była inscenizacja, w której odtworzono nadanie praw miejskich Suwałkom przez króla Augusta II Sasa. Na bulwarach nad Czarną Hańczą zakopano kapsułę czasu, a w Parku Konstytucji 3 Maja zasadzono Dąb 300-lecia Miasta Suwałki. Odsłonięto kopię przywileju królewskiego na rogu ul. T. Kościuszki i Chłodnej. Były też imprezy rekreacyjne, koncerty i wystawy. Pandemia koronawirusa i wprowadzone ograniczenia sprawiły, że program imprez z okazji 300-lecia Suwałk trzeba było znacznie ograniczyć. Odwołane zostały m.in. plenerowe koncerty i Światowy Zlot Suwalczan.

– Rekordową liczbę limeryków nadesłano na czternasty konkurs „Suwalskie limeryki latem” ogłoszony przez  Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej. W tym specjalnie cenione były utwory zawierające nazwy patronów suwalskich ulic. Nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk otrzymał Henryk Liszkiewicz z Piły.

– Nowym dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach został Grzegorz Wilczyński.

– W Suwałkach obchodzono setną rocznicę 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk Jana Kozietulskiego, który przed II wojna światową stacjonował w koszarach przy ul. Sejneńskiej.

Wrzesień

– 1 września w rozbudowanej Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. K. Hamerszmita odbyła się miejska inauguracja nowego roku szkolnego. Prawie 12 tys. uczniów rozpoczęło stacjonarną naukę w suwalskich szkołach. W listopadzie szkoły powróciły do zdalnej nauki.

– 3 września z udziałem radnych Rady Miejskiej, Prezydenta Miasta Suwałk, ekspertów Ministerstwa Cyfryzacji oraz mieszkańców Suwałk odbyła się debata na przyszłością sieci 5G w Suwałkach. W oficjalnych materiałach instytucji i agend rządowych oraz organizacji międzynarodowych, sieć 5G nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Na wrześniowej sesji Rady Miejskiej suwalscy radni niejednogłośnie odrzucili petycję, w której jej autorzy sprzeciwiają się rozwojowi sieci 5G.

– 4 września odbyła się 16. Edycja Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego „Szwajcaria 2020” zorganizowanego przez suwalskie Muzeum Okręgowe.

– Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej wspólnie z Radiem 5 zorganizowały Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. W tym roku czytali pracownicy służby zdrowia. Ze względu na pandemię czytanie odbyło się on-line.

– Po raz siódmy w Parku Konstytucji 3 Maja odbyła się impreza kulinarna „Sąsiedzi przy stole”. Tym razem królowały dania kuchni kamedulskiej.

– 10 września aż 21 par otrzymało w suwalskim ratuszu honorowe odznaczenia za 50-lecie pożycia małżeńskiego.

– 24 września w wyniku przeprowadzonego testu na obecność tzw. koronawirusa został on wykryty u prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza.

– Ponad pół tysiąca suwalczan uczestniczyło w ankiecie o suwalskiej zieleni. 66% uczestników ankiety oceniło, że zieleń w mieście jest utrzymywana na właściwym poziomie.

– Sprzedawczyni, która nie obsłużyła klientki bez maseczki w suwalskim sklepie na Osiedlu Północ niewinna – tak orzekł suwalski sąd, który rozpatrywał wniosek o ukaranie ekspedientki sporządzony przez suwalska policję.

– Rekonstrukcję penisa przeprowadzili lekarze z suwalskiego Szpitala Wojewódzkiego. Niecodzienny zabieg wykonali: lek. Piotr Świniarski w asyście lekarzy z Oddziału Urologicznego Grzegorza Sadowskiego i Pawła Wołyńca.

Październik

– Policjanci zatrzymali dwóch suwalczan oskarżanych o pobicie lokatorów którym wynajmowali mieszkania. Kuriozalne były powody tych napaści. 35-letni podejrzany miał pobić lokatora za źle zrobione pranie. Natomiast 31-latek miał pobić lokatora za nieposprzątane pomieszczenie właściciela mieszkania. Obydwaj krewcy właściciele usłyszeli zarzuty.

– W suwalskim Szpitalu Psychiatrycznym otwarto dodatkowy odcinek izby przyjęć, gdzie będą kierowani pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

– Policjanci zatrzymali 17-latka, który był podejrzany o uszkodzenie słupków oświetleniowych przy suwalskich bulwarach nad Czarną Hańczą.

– Od 10 października Suwałki znalazły się w tzw. strefie czerwonej, w której obowiązywały największe ograniczenia z powodu epidemii COViD-19. Po kilkunastu dniach te ograniczenia obowiązywały w całej Polsce.

– 13 października zmarł pierwszy suwalczanin chory na COViD-19.

– 24 października odbył się pierwszy w Suwałkach protest przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ograniczającego prawa kobiet. Uczestniczyło w nim około tysiąca osób, w większości kobiet. Było to największe spontaniczne spotkanie w grodzie nad Czarną Hańczą od wielu, wielu lat. Później jeszcze kilkakrotnie suwalczanie protestowali pod biurami poselskim Prawa i Sprawiedliwości w Suwałkach.

– Suwalska spółka RESO Europa Service obchodziła jubileusz 15-lecia działalności.

Listopad

– Od 1 listopada Agata Jagłowska-Wasilewska pełni obowiązki dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Suwałkach.

– Skromnie i symbolicznie obchodzono w Suwałkach Narodowe Święto Niepodległości

– Suwalscy policjanci zatrzymali złodzieja-wielbiciela perfum. W czterech suwalskich sklepach ukradł on perfumy o wartości prawie  1 200 zł.

– Suwalski przedsiębiorca Tomasz Rz. musi stawić się w areszcie by odbyć karę 2, 5 roku więzienia za gwałt na osiemnastolatce, do którego doszło w lutym 2018 r.

– Jest bezpieczniej na rondzie na ul. gen. K. Pułaskiego – tak twierdzi suwalska policja. Wcześniej było tam skrzyżowanie ul. gen. K. Pułaskiego z Armii Krajowej i ul. rot. W. Pileckiego.

– Ukradziono 35 przęseł barier drogowych oraz bramę do przepompowni kanalizacji deszczowej przy nowo wybudowanej ul. 100-lecia Niepodległości.

Grudzień

– Od 1 grudnia Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej jest znowu otwarta dla czytelników. Oczywiście z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa.

– Znany suwalski przedsiębiorca Dariusz M. trafił na 3 miesiące do aresztu. Prokuratura zarzuca mu posługiwanie się nierzetelnymi fakturami przy handlu paliwami.

– 4 grudnia została otwarta ulica 100-lecia Niepodległości łącząca ulice Utrata z Sejneńską.

– 14 grudnia prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz ogłosił, że od 1 stycznia 2021 roku jego nowym zastępcą będzie Roman Rynkowski.

– Do końca 2027 roku Jerzy Brzozowski nadal będzie dyrektorem Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

– Duże zmiany  w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej po kilkumiesięcznym remoncie w budynku przy ul. E. Plater 33A. Jest to efekt realizacji zadania pod nazwą „Brylantowa biblioteka – modernizacja wypożyczalni książek, zapewnienie dostępu niepełnosprawnym i seniorom do biblioteki” współfinansowanego przez suwalski samorząd i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przypomnijmy, że suwalska Biblioteka obchodziła w tym roku jubileusz 75-lecia działalności. Urodziny Biblioteki miały odbyć się hucznie z udziałem wielu gości, ale w związku z trudnościami wynikającymi z dzisiejszej rzeczywistości, większość działań została przeniesione do internetu. W symbolicznym stacjonarnym spotkaniu  kończącym jubileuszowy roku uczestniczyli: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Pająk oraz suwalscy bibliotekarze.

– 14 głosami za, przy 7 przeciw i 2 wstrzymujących się suwalscy radni uchwalili budżet na 2021 rok.

– Na ostatniej w 2020 roku sesji Rady Miejskiej radnych odwiedzili harcerze z Betlejemskim Światłem Pokoju. Były też życzenia świąteczne i noworoczne. Szefowa suwalskiego Sanepidu Elżbieta Bednarko poinformowała, że  od początku pandemii koronawirusem w Suwałkach i suwalskim powiecie ziemskim zaraziło się 3 059 osób, czyli co trzydziesty mieszkaniec miasta i powiatu suwalskiego. 59 suwalczan zmarło z powodu COViD-19. W suwalskim Szpitalu Wojewódzkim od początku pandemii zmarło 95 osób, spośród 525 chorych na COVID. Po raz czwarty radni obradowali w sposób zdalny.

– Ta historia przywraca wiarę w ludzką uczciwość. 42-letni suwalczanin znalazł portfel na jednym z przysklepowych parkingów centrum Suwałk i przekazał go policjantom. Portfel ze znaczną sumą pieniędzy i dokumentami trafił już do właściciela z gminy Dubeninki.

– 28 grudnia dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Adam Szałanda, jako pierwszy suwalczanin otrzymał szczepionkę przeciw COViD-19.

Top