„Bądź pomocny dla potrzebujących, oddaj krew, podziel się życiem” – takie hasła docierają do nas bardzo często, zwłaszcza teraz w okresie pandemii Covid-19. Tymczasem, mimo olbrzymiego postępu w medycynie, krew wciąż jest nie do zastąpienia. Corocznie w kraju dokonuje się ok. 2 mln transfuzji. Przy standardowej operacji potrzeba od 0,5 do 1 litra krwi, a podczas bardzo skomplikowanych operacji, np. przeszczepienia wątroby – aż 14 litrów. Dodać trzeba, że z krwi wytwarzane są także lekarstwa ratujące zdrowie i życie, a także umożliwiające urodzenie zdrowego dziecka parze rodziców z konfliktem serologicznym.
O dzieleniu się krwią, jako życiodajną substancją, na kilka dni przed Świętem Krwiodawców – rozmawiamy z lek. med. Jolantą Osińską, kierownikiem Terenowego Oddziału Krwiodawstwa w Suwałkach:

– Ile krwi oddawanej jest rocznie w Suwałkach?
– W poprzednim roku kalendarzowym pobraliśmy ok. 9 tys. donacji tj. ok. 4 tys. litrów krwi.
Ta ilość zabezpiecza potrzeby szpitali w Suwałkach, Sejnach i Augustowie, a nadwyżki możemy odesłać do RCKiK w Białymstoku celem pomocy innym placówkom leczniczym.
Zazwyczaj okres wakacji powoduje, że trudniej jest nam pozyskać odpowiednią ilość krwi i jej składników, ale obecny czas znacznie różni się od poprzednich lat.

– A jak jest w czasie pandemii?
– Pandemia tylko utrudniła nam proces obsługi Dawców, ale nie zniechęciła ich do oddawania krwi. Wyczekując w długich kolejkach i niejednokrotnie w trudnych warunkach atmosferycznych, Dawcy cierpliwie czekali aby pomagać, co nie zmniejszyło liczby donacji. Musieliśmy, jak wszyscy w pandemii zachować szczególne środki ostrożności oraz zaostrzyć kwalifikację epidemiologiczną.

– Ilu mamy w mieście honorowych krwiodawców?
– Nie udzielę precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie ponieważ obsługujemy Dawców z wielu miast. Są to zarówno bardzo regularnie oddający krew Dawcy z Suwałk, z Ziemi Augustowskiej i Sejneńskiej, ale także osoby z ościennych regionów, osoby będące tu przejazdem, odwiedzające bliskich, wypoczywające na naszych terenach. Panel wykonywanych zawodów jest również bardzo szeroki. Są to uczniowie i nauczyciele, żołnierze, policjanci, strażacy, sportowcy, pracownicy dużych i małych przedsiębiorstw różnych branż, księża, lekarze, ratownicy, pielęgniarki, kierowcy, pilarze, informatycy i… i tak można bardzo długo. Mam wrażenie, że nie istnieje taka grupa zawodowa, która nie ma wśród swoich szeregów dawców krwi, osocza lub szpiku, nawet jeśli zawód stanowi czasowe ograniczenie do oddania krwi lub jej składników. Jeśli chodzi o ilość składników krwi oddanych przez kobiety, to statystycznie jest ich mniej, co stanowi około jedną trzecią ogólnej liczby dawców, ale osobiście obserwuję stopniowy wzrost tych proporcji. Ta różnica wynika z niskiej masy ciała oraz niskich wartości morfotycznych, ale nie z zapału do pomagania chorym.
– Jak dużą ilość krwi potrafią w ciągu swej aktywności oddać honorowi dawcy krwi?
– Spora liczba dawców ma już ponad 20 litrów i wówczas odznaczeni są przez Ministra Zdrowia Odznaczeniem „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony Dla Zdrowia Narodu”. Pojedyncze osoby zdołały oddać nawet ponad 80 litrów składników krwi.

– W jaki sposób zachęcacie potencjalnych dawców krwi?
– Z mojej wieloletniej współpracy z Dawcami wynika, że najbardziej zachęcający jest fakt, że to co robią przyczynia się do ratowania ludzkiego życia. Dawcy mniej lub bardziej świadomie uczestniczą w procesie terapeutycznym dotyczącym wielu osób. Wystarczy wiadomość, że ktoś choruje i już odczuwamy różnicę. Oczywiście dawcy mają i inne przywileje np. wolny czas od zajęć zawodowych na regenerację, darmowe przejazdy komunikacją miejską po odpowiednio dużym litrażu oddanej krwi, nieco szybsza obsługa w gabinetach i przychodniach, a także pamiątkowe „gadżety”. Te przedmioty jednak to nadal tylko przedmioty – podmiotem w tym działaniu jest pomoc choremu.

– Gdzie szukać informacji o organizowanych akcjach oddawania krwi oraz zasadach jej oddawania?
– Obecnie najszerszym źródłem informacji jest internet i my, idąc z duchem czasu, głównie tam zamieszczamy informacje. Możecie Państwo znaleźć te wiadomości na głównej stronie internetowej RCKiK w Białymstoku oraz na stronach HDK Augustów i Sejny.
Dodatkowo, zawsze udzielamy informacji na zadane przez Państwa pytania telefonicznie pod numerem 87 567 21 12.

– Dziękujemy za rozmowę. Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy pozdrawiamy wszystkich honorowych Dawców oraz osoby zajmujące się krwiodawstwem.