Jest obwodnica Suwałk. Foto.

Jest obwodnica Suwałk. Foto.

Sobota (13 kwietnia) ten dzień zapisze się na pewno w historii Suwałk. Dziś otwarto obwodnicę naszego miasta. W symbolicznym otwarciu obwodnicy przy węźle Suwałki Zachód oprócz lokalnych parlamentarzystów i władz regionu uczestniczył m.in. Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk i prezydent  Suwałk Czesław Renkiewicz. Minister Adamczyk podkreślił w swym wystąpieniu, że Suwalczanie na otwarcie tej drogi czekali wiele lat. Od 13 kwietnia 2019 r. z ulic Suwałk powinny zniknąć tiry, które stwarzały duże zagrożenie na suwalskich ulicach oraz niszczyły ich nawierzchnie.
Obwodnica Suwałk łączy się będzie z dwujezdniowym fragmentem obwodnicy Augustowa (12 km) na węźle „Suwałki Południe”. Nowa dwujezdniowa trasa o nawierzchni betonowej omija Suwałki od zachodu i północy i kończyła na węźle „Suwałki Północ” (bez tego węzła), a z istniejącą drogą krajową nr 8 jest połączona jednojezdniowym łącznikiem. Długość obwodnicy to 12,83 km.

Obecny na uroczystości Prezydent Miasta Suwałk – choć nie miał możliwości zabrania głosu – dziękuje wszystkim mieszkańcom Suwałk za zaangażowanie, wsparcie suwalskiego samorządu i Społecznego Komitetu Wsparcia Budowy Obwodnicy Suwałk w jej powstanie.
– Cieszę się w imieniu ogółu ale również i każdego mieszkańca z osobna. Cieszę się, że od dziś mogą Państwo czuć się w Suwałkach bezpieczniej i bardziej komfortowo. Cieszę się, że przy Waszych blokach i domach będzie ciszej i spokojniej – informuje Prezydent Suwałk – Gratuluję Suwalczanom, że potrafili razem ramię w ramię zamanifestować potrzebę powstania tej drogi. Jestem dumny, że mogę być Prezydentem Miasta i takich mieszkańców, którzy potrafili razem zjednoczyć się we wspólnym celu. To Państwa sukces, że ta droga powstała – podsumowuje Czesław Renkiewicz.
Przypomnijmy, że przetarg na budowę obwodnicy wygrała firma Budimex, z którą podpisano umowę 29 września 2015r. Budimex wykonał całą inwestycję za 299,4 mln zł.

Na suwalskiej obwodnicy obowiązują przepisy, jak na drodze ekspresowej, m.in. ograniczenie prędkości do 120 km/h.

Obwodnica Suwałk w liczbach

 

Top