Nowe święto państwowe. Od tego roku 14 lutego jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
14 lutego władze Miasta Suwałki złożyły z tej okazji kwiaty pod pomnikiem 41 Pułku Piechoty AK na skwerze A. Kujałowicz.
Armia Krajowa powstała z przemianowania Związku Walki Zbrojnej, który utworzono w oparciu o struktury Służby Zwycięstwu Polski powołanej jeszcze w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. I wtedy też powstały pierwsze organizacje konspiracyjne na Suwalszczyźnie, jeszcze w czasie walki polskich żołnierzy z niemieckimi i sowieckimi najeźdźcami. 14 lutego 1942 r. ZWZ przemianowano na Armię Krajową. Do połowy 1943 r. żołnierze AK na Suwalszczyźnie przeprowadzili kilkadziesiąt akcji partyzanckich. Później do końca września 1944 r. właściwie nie było tygodnia, w którym by nie doszło do walk żołnierzy suwalskiego obwodu AK z Niemcami. Przeprowadzono ponad 200 akcji bojowych, w których zginęło co najmniej 79 żołnierzy, a kolejnych co najmniej 93 zostało zamordowanych przez Niemców.
Pierwszym dowódcą obwodu suwalskiego Służby Zwycięstwu Polski, a od lutego 1940 r. Związku Walki Zbrojnej w stopniu ppor. był Ksawery Rukat, który został zamordowany przez Niemców. Zastąpił go kpt Michał Świtalski, a następnie dowódcami suwalskiego obwodu AK byli rot. Kazimierz Ptaszyński i por. Mieczysław Ostrowski.
Po rozwiązaniu AK w styczniu 1945 r., w naszym regionie wielu żołnierzy AK nie wykonało tego rozkazu i dalej walczyło o niepodległą Polskę w szeregach Armii Krajowej Obywatelskiej. Po zakończeniu II wojny światowej wielu żołnierzy AK było aresztowanych, więzionych i mordowanych przez władze komunistyczne.