Niemal w jubileusz 300-lecia Suwałk przekazano do użytku halę sportowo-widowiskową przy ul. Zarzecze 26 w pobliżu stadionu piłkarskiego. Suwałki Arena, bo taką nazwę otrzymała hala, ma trybuny na 2165 miejsc.

W uroczystym otwarciu Suwałki Arena uczestniczyli m.in. Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej, Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, posłowie Mieczysław Baszko i Kazimierz Gwiazdowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, przedstawiciele krajowych i regionalnych władz siatkarskich, Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej wraz z radnymi, zaproszeni goście i kibice.
Podczas wystąpienia prezydent Suwałk podziękował za zaangażowanie w pomoc przy budowie Suwałki Arena, zwłaszcza za wsparcie finansowe, i wręczył gościom pamiątkowe statuetki. – Myślę, że ten obiekt będzie służył długie, długie lata społeczności lokalnej i społeczności naszego regionu, ale przede wszystkim sportowcom. Mam takie przeświadczenie, że dzisiaj tworzymy historię naszego miasta i regionu. To jest doniosły moment w życiu lokalnej wspólnoty samorządowej – powiedział prezydent Cz. Renkiewicz.
Minister Edukacji Narodowej, D. Piontkowski, który otrzymał jedną ze statuetek, podczas wystąpienia zauważył, że są płaszczyzny, na których Suwałki wyprzedziły Białystok.
– Suwałki to miasto, które w wielu sprawach jest pierwsze. To Suwałki miały wcześniej lotnisko niż Białystok, podobnie jest z halą. Życzę powodzenia Suwałkom i Ślepskowi Malow – powiedział D. Piontkowski.
Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślał odwagę władz miasta, które przy wysokich kosztach, zdecydowały o budowie hali.
– Przedsięwzięcie jest drogie i trzeba było nie mało odwagi, żeby podjąć decyzję o jego budowie. Pan Prezydent Suwałk, Rada Miejska tę decyzję podjęli, wiedząc, że trzeba będzie wyasygnować duże środki finansowe z własnego budżetu. Były także zabiegi o to, by wesprzeć środkami zewnętrznymi tę inwestycję, co zostało zrobione – 13,3 mln zł z budżetu państwa – powiedział J. Zieliński.
Statysfakcji z powstania obiektu nie krył Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Cieszę się, że mogłem przyczynić się do powstania tego wspaniałego obiektu. Suwałki zasługiwały na taką halę. Dobrze, że ona powstała, że będą się tu pojawiać wydarzenia muzyczne, kulturalne i oczywiście, że będzie tutaj grał zespół wspierany przez województwo podlaskie czyli Ślepsk Malow Suwałki. Powodzenia! – powiedział A. Kosicki.
Przy okazji otwarcia, prezydent Suwałk wręczył też symboliczny klucz do obiektu Waldemarowi Borysewiczowi, dyrektorowi suwalskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dyrektor natomiast przekazał mniejszy klucz Wojciechowi Winnikowi, Prezesowi Ślepska Malow Suwałki.

Zwycięstwo na początek

Tuż po otwarciu hali rozegrano mecz Plus Ligi, w którym siatkarze Ślepska Malow Suwałki zmierzyli się z AZS Indykpolem Olsztyn. Przy pełnych trybunach, Ślepsk Malow wygrał 3:1 (25:20, 25:19, 23:25, 27:25). W tym meczu znakomicie zagrała cała suwalska drużyna. Ale szczególnie wyróżnili się: Andreas Takvam (został najlepszym zawodnikiem meczu) oraz Joshua Tuaniga i Nicolas Szerszeń. Ważne punkty w końcówce meczu zdobył Jakub Rohnka. Suwalska drużyna dobrze zagrała blokiem, nieźle też zagrywką, szczególnie w dwóch pierwszych setach.
Pierwsze dwa sety to koncertowa gra gospodarzy, którzy pokazywali wielką ochotę do walki, niesieni przez doping ponad dwóch tysięcy zgromadzonych kibiców. To wsparcie fanów najwyraźniej uskrzydliło Ślepsk Malow i drużyna z Suwałk mogła cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w swojej hali. To drugie zwycięstwo Ślepska Malow w Plus Lidze. Z 6 pkt suwalski zespół zajmuje jedenastą lokatę w tabeli. Najbliższy mecz w Plus Lidze Ślepsk Malow rozegra 26 listopada (wtorek) o godz. 17.30 w Zawierciu z piątą drużyną w tabeli Aluron Virtu, zespołem z którym wielokrotnie grał w I lidze.