Czwarty Przegląd Pieśni Patriotycznych

Czwarty Przegląd Pieśni Patriotycznych

Już po raz czwarty z rzędu, 7 listopada Stowarzyszenie Seniorzy z Pasją HORYZONT zorganizowali w Suwalskim Ośrodku Kultury Przegląd Pieśni Patriotycznych „Wyśpiewać Wolność”. 

Sala im. Andrzeja Wajdy praktycznie wypełniona była po brzegi. Licznie przybyli suwalczanie, chcący posłuchać repertuaru bardzo dobrze znanego, choć coraz rzadziej obecnego w przestrzeni publicznej. Wśród uczestników znaleźli się także przedstawiciele suwalskiego samorządu miejskiego oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych i placówek kultury z miasta i gminy, a także seniorzy i młodzież. Obecna była m.in.: Alicja Andrulewicz, dyrektor SOK, Aneta Perkowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krzywym, Krystyna Polkowska, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów i Maria Jolanta Lauryn z Suwalskiej Rady Seniorów.

Uroczystość odbyła się na cztery dni przed Narodowym Świętem Niepodległości, a więc w atmosferze przygotowań do suwalskich obchodów 101 rocznicy. Jak powiedziała na otwarciu Przeglądu Jadwiga Sowulewska, prezes Horyzontu:

– Listopadowe święto symbolizuje miłość do ojczyzny, a wyśpiewywane pieśni przypominają jej burzliwe dzieje i walkę o wolność. Są one symbolem bohaterstwa oraz męstwa pokoleń, które niestety już odeszły. Nasze pokolenia śpiewają te pieśni, aby oddać im cześć. Międzypokoleniowe grupy wokalno-taneczne zaprezentują dziś utwory patriotyczne, które przeniosą nas daleko w głąb historii, od okresu powstań do czasu wielkich wojen światowych.

Kilkugodzinny koncert w SOK wypełniły pieśni zaprezentowane przez wyjątkowo dużą liczbę wykonawców, z Suwałk oraz Filipowa, zarówno grup seniorskich, jak też młodzieżowych. Były to zespoły: Ance Kamance, Cantabile, Canto, Diament – kujawiak, Diament – polonez, Duet Żołnierski, Młodzież ze Szkoły nr 10, Ocean Życia, Stokrotki i Złota Jesień.

Przegląd był piątym zadaniem projektu „Pasja Horyzontu mieszkańca Suwałk” dofinansowanego przez Urząd Miejski w Suwałkach.

Top