Ekoenergia w Suwałkach

Ekoenergia w Suwałkach

Odnawialne źródła energii – to temat konferencji „Innowacje w energetyce. Ekoenergia kierunkiem gospodarki energetycznej miasta zorganizowanej w suwalskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Odnawialne źródła energii to między innymi: wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia. Jak podali specjaliści w trakcie konferencji odnawialne źródła energii zaspokajały w 2014 roku 9,3% zapotrzebowania ludzkości na energię.

– Zbliża się taki czas kiedy skończą się nieodnawialne źródła energii. Musimy postawić na taką energię, która nas otacza: na wiatr, na słońce, na wiodę. To powinna być nasza przyszłość – powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. Przypomniał on, że Suwałki przystąpiły do programu „Prosument” dzięki któremu 39 suwalczan będzie miało własne elektrownie fotowoltaiczne.

Konferencja była poświęcona głównie dyskusji nad możliwościami wykorzystania OZE przez samorządy. Mówiono o fotowoltaice i inwestycjach OZE zrealizowanych na terenie województwa podlaskiego. W spotkaniu uczestniczyła Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa Podlaskiego.

W czasie konferencji wręczono również nagrody za propagowanie odnawialnych źródeł energii przez Fundację „Ośrodek Wspierania Ekologii”. Jedną z trzech nagród otrzymała suwalska firma AQUAEL za produkcję urządzeń produkujących energię z odnawialnych źródeł energii.

Natomiast „Laur Ciepłownictwa” otrzymało Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach. To wyróżnienie przyznaje Izba Gospodarcza „Ciepłownictwo Polskie”.

Top