Czesław Renkiewicz prezydentem Suwałk po raz trzeci

Czesław Renkiewicz prezydentem Suwałk po raz trzeci

21 listopada 2010 roku mieszkańcy Suwałk wybrali Czesława Renkiewicza po raz pierwszy na stanowisko Prezydenta Miasta. 8 lat później i jeden dzień – dziś w czwartek (22 listopada) – złożył on ślubowanie na swoją 3 kadencję i wygłosił expose z planami na kolejne 5 lat.
– Mam nadzieję, że będziemy mogli razem współpracować na rzecz naszego miasta. Razem dbać o mieszkańców Suwałk i całe miasto. Nie chcę tracić czasu na przepychanki oraz podziały na koalicję i opozycję. Chcę współpracować ze wszystkimi, by Rada Miejska z Prezydentem tworzyła tandem – powiedział Prezydent Suwałk.
Czesław Renkiewicz wybrany na trzecią kadencję podkreślił, że jego hasło z kampanii wyborczej „Bądźmy razem – zróbmy więcej” jest nadal aktualne i będzie aktualne przez kolejnych 5 lat – tak by można było zrobić jak najwięcej dla Suwalczan.
– Przez ostanie lata musieliśmy nadrabiać zaległości infrastrukturalne. Teraz musimy w większym stopniu niż dotychczas zadbać o mieszkańców Suwałk. Chcę by Suwalczanom żyło się lepiej, mieli lepsze zarobki, młodzi ludzie wracali do Suwałk w celu znalezienia tutaj swego miejsca na ziemi – mówił Czesław Renkiewicz.
Prezydent Suwałk wymienił też o jakie obszary będzie dbał szczególnie. To przede wszystkim dobrze płatna praca dla Suwalczan. Jak dodał samorząd ma w tym zakresie olbrzymią rolę – przede wszystkim dobra współpraca Miasta, Prezydenta z przedsiębiorcami, podwyżki dla pracowników miejskich jednostek organizacyjnych oraz spółek komunalnych.
Jako kolejny filar Czesław Renkiewicz wymienił mieszkania dla Suwalczan. – W Suwałkach istnieje bogata oferta deweloperska. Buduje się w Suwałkach obecnie 500 mieszkań. Nie jest to oferta dla ludzi młodych, którzy dopiero startują w swojej karierze zawodowej. Musimy stworzyć też dla nich ofertę. Musimy wspierać spółdzielnie mieszkaniowe, program „Od najemcy do właściciela”, kontynuować naszą współpracę przy programie „Mieszkanie Plus” – powiedział Cz. Renkiewicz.
Edukacja i opieka nad najmłodszymi to kolejny punkt. Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 4 i remont kamienicy przy ul. Kościuszki 6 pod potrzeby Żłobka Miejskiego w Suwałkach. Już niebawem ruszą przetargi na te inwestycje. – Chcę również wprowadzić tzw. „bon opiekuńczy”. Dla rodziców dzieci, które nie dostaną się do miejskiego żłobka, a wybiorą ofertę prywatną przekażemy miesięcznie 300 zł – podkreślił Czesław Renkiewicz – Pierwszoplanowo zainwestujemy również w Szkołę Podstawową nr 5. Konkretnie w jej bazę sportową. Mamy już przetarg na dokumentację techniczną obiektów sportowych – dodał Prezydent Suwałk, który podkreślił że największą uwagę będziemy musieli skupić na poprawie jakości kształcenia. W przyszłym roku mają zakończyć się prace nad Strategią Rozwoju Suwalskiej Oświaty.
Kolejny obszar to środowisko. Czyste powietrze ale też nowe tereny zielone – przede wszystkim na osiedlu Północ, gdzie Prezydent Suwałk chce stworzyć nowy miejski park. Wymiana taboru komunikacji miejskiej, likwidacja dymiących kominów – nad tym prace rozpoczną się już lada dzień.
Czesław Renkiewicz jako kolejne priorytety wymienił partycypację społeczną. Wymienił tu dobrze funkcjonujące Centrum Informacji Turystycznej oraz Ośrodek Profilaktyki i Wsparcia dla osób nietrzeźwych i bezdomnych w Suwałkach, które są prowadzone przez organizacje pozarządowe. Przy Centrum Organizacji Pozarządowych powstanie Centrum Wolontariatu Senioralnego – zapowiedział Czesław Renkiewicz, który zapewnił także o dalszym wsparciu pomocy społecznej, suwalskich jednostek zdrowia oraz osób niepełnosprawnych.
– To oczywiście wybrane zagadnienia. Ich jest znacznie więcej. Chcę zapewnić wszystkich, że będę robił wszystko by spełnić Wasze oczekiwania. Będę działał konsekwentnie podejmując nawet trudne decyzje – podsumował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wyrażając nadzieję na dobrą współpracę z nową Radą Miejską.

Top