Budynek Noniewicza 71 jak nowy

Budynek Noniewicza 71 jak nowy

W piątek 14 lutego  dokonano uroczystego otwarcia, po remoncie budynku byłego WDK, ROKiS-u a obecnie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Rewitalizację budynku rozpoczęto we wrześniu 2018 roku i kosztowała ona 6,5 miliona złotych, z czego połowa to środki unijne, blisko 3 miliony miejskie i prawie pół miliona to wkład budżetu państwa. Na uroczystości były władze wojewódzkie, marszałkowskie i miejskie w tym silna grupa suwalskich radnych. Były przemówienia, podziękowania i gratulacje. Nie było tradycyjnego przecinania wstęgi , lecz głośne uderzenie w gong.

O to, co będzie działo się w nowo wyremontowanych wnętrzach zapytaliśmy Ewę Sidorek zastępcę prezydenta Suwałk.

ewa W centrum miasta w przestrzeni otwartej, na Placu Marii Konopnickiej i Parku Konstytucji 3 Maja, prowadzone są liczne działania  kulturalne. Bardzo dobrze, że  także do budynku przy ulicy Noniewicza 71, powróci życie kulturalne, po remoncie i modernizacji obiektu, który był dawnym ROKiS-em. Jest bardzo potrzebne takie miejsce, gdzie dzieci, młodzież oraz dorośli mieszkańcy centrum oraz południa miasta, będą mogli skorzystać z bogatej oferty kulturalnej. Będą tu pracownie: muzyczna, plastyczna, dziedzictwa kulturowego, ceramiki, pracownia regionalna i zajęć rzemiosła artystycznego, oraz siedziba Teatru „Lustro”. Powrócą instruktorzy, którzy prowadzili tu zajęcia, ale pojawią się też nowi. Jest to swoista zmiana pokoleniowa, gdyż część pracowników SOK-u, odeszła na emeryturę.

Będzie tu także kawiarenka obywatelska, w której będą odbywały się ważne spotkania, debaty. Oddanie do użytku tego obiektu zbiega się z obchodami 300-lecia Suwałk. Będzie to świetne miejsce, gdzie będziemy mogli mówić mieszkańcom o historii naszego miasta, o zmianach które się dokonują, ale prowadzić też debaty i dyskusje o jego przyszłości. Kawiarenka będzie połączona z częścią wystawienniczą, dawną galerią Chłodna 20. Chciałabym by prezentowali tu swoje dzieła artystyczne suwalczanie, fotograficy, malarze, rzeźbiarze, twórcy ceramiki. Także Biuro Suwałki Blues Festiwal otrzymała wspaniałe miejsce – kawiarenkę do spotkań fanów i kameralnych koncertów.

 

W piątek o godz. 18.00, w nowo otwartej po remoncie Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 odbędzie się wernisaż IV Suwalskiego Salonu Sztuki – obszernej zbiorowej wystawy prac artystów związanych z Suwałkami i Suwalszczyzną. Zaprezentowane będą  aktualne dokonania blisko 40 czynnych artystycznie malarzy, rzeźbiarzy, grafików, rysowników oraz fotografików. Po wernisażu wystąpią zespoły PROFORMA z Olsztyna i rockowo-bluesowy BANG ON! BLUES. Natomiast w sobotę wieczorem koncerty zespołów PIANO BLUES BAND oraz NOCNY PATROL. W niedzielny wieczór zaplanowano występ zespołu MUV oraz znanej suwalskiej grupy DRESZCZ.

Top