Budowy i wyburzenia

Budowy i wyburzenia

Czytelnicy Dwutygodnika Suwalskiego” pytają się o przeznaczenie nowych budynków, które powstają przy ul. Nowomiejskiej oraz przy skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i Bulwarowej.

Przy ul. Nowomiejskiej na gruntach komunalnych, gdzie lokował się cyrk lub wesołe miasteczko, prywatny inwestor w wyniku przetargu wydzierżawił 1200 m kwadratowych z przeznaczeniem na budowę myjni samochodowej i prowadzenia działalności usługowej na okres do 10 lat.

Natomiast przy skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i Bulwarowej powstaje budynek niepublicznego przedszkola. Inwestor, Żaneta Żegarska informuje, że w dwukondygnacyjnym budynku będą mieściły się 4 grupy przedszkolne dla dzieci od 2,5 do 6 lat. Przedszkole ma funkcjonować od września tego roku. W budynku nie będzie kuchni, a posiłki dostarczane będą przez zewnętrzną firmę kateringową.

Trwa rozbiórka budynków po dawnym Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym przy ulicy Bulwarowej. Prace rozpoczęły się 23 marca, a zakończyć się mają 30 czerwca. Przypomnijmy, po otwarciu w 2012 roku nowego oddziału zakaźnego w suwalskim szpitalu, Zarząd Województwa Podlaskiego wystawił hektarową działkę i budynki na sprzedaż. „Szpitalik” za ponad półtora miliona złotych nabyła jedna z suwalskich firm. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego można tu prowadzić działalność usługową.

Bardziej widowiskowa i budząca emocje mieszkańców Suwałk jest likwidacja ciepłowni centrum przy ulicy Utrata (w pobliżu dworca PKP). W czwartek 14 kwietnia rozpoczęła się rozbiórka komina przez białostocką firmę INSTAL. Pracownicy firmy odcinają segmenty komina i sprowadzają je na dół. Komin mierzy 62 metry wysokości i ok. 1,5 m średnicy. Dlaczego PEC zdecydował się na wyburzenie ciepłowni?

Ciepłownia została zbudowana w 1980 roku i co łatwo obliczyć ma 36 lat. Stanęliśmy przed dylematem, czy ją rozebrać, czy przebudować w związku z nowymi przepisami ekologicznymi. Budynki, a tym bardziej urządzenia są w dużym stopniu zdekapitalizowane, musimy utrzymywać całodobową obsadę pracowników. Zdecydował tu rachunek ekonomiczny – mówi Mieczysław Modzelewski dyrektor ds. produkcji PEC Suwałki.

Pierwszy zdemontowany segment komina ciepłowni centrum został złożony na placu ciepłowni o godzinie 11.25. Całkowita rozbiórka ciepłowni centrum planowana jest na koniec czerwca tego roku.

Trwa wyburzanie budynku po byłych przychodniach specjalistycznych szpitala wojewódzkiego na przeciwko hospicjum. W jego miejscu Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa wybuduje budynek wielorodzinny z czterdziestoma trzema mieszkaniami.

Top