AKTYWNI SENIORZY

AKTYWNI SENIORZY

Planów mamy dużo. Chcemy zabiegać o to by w Suwałkach był lekarz – geriatra, marzy się nam Klub Seniora i Suwalska Karta Seniora. To tylko niektóre pomysły Suwalskiej Rady – mówi jej przewodnicząca Jadwiga Sowulewska.

Suwalska Rada Seniorów działa od niespełna trzech miesięcy. Ma ona charakter inicjatywny, konsultacyjny i opiniodawczy. Jej członkowie pracują społecznie. Rada działa przy Prezydencie Miasta Suwałk. Jej zadaniem jest wypracowywanie, wspólnie z władzami miasta i w porozumieniu z seniorami, rozwiązań przyjaznych starszym osobom.

– Planujemy zorganizować seminarium o wyzwaniach stojących przed Suwalską Radą Seniorów i samorządem wobec szybkiego starzenia się społeczności lokalnej. A wszystko po to by wypracować założenia do polityki senioralnej w Suwałkach –  zapowiada Jadwiga Sowulewska.

Już w tej chwili w Suwałkach mieszka ponad 13 tysięcy seniorów. I ich odsetek wśród suwalczan będzie stale rósł. To tendencja ogólnopolska. Stąd też propozycja Suwalskiej Rady Seniorów, by w suwalskiej PWSZ stworzyć kierunek przygotowujący fachowców do opieki nad osobami starszymi. Rada Seniorów pracuje także nad Kartą Seniora, dzięki której osoby starsze będą mogły korzystać ze zniżek w wielu miejscach użyteczności publicznej, a także punktach usługowych. Już w tej chwili suwalscy seniorzy mogą korzystać z ulgowych wejść do Aquaparku w każdy czwartek, czy ulg przy zakupie biletu na film w Cinema Lumiere. Wiele z pomysłów suwalskich seniorów pojawiło się w czasie dyżurów, jakie pełnią członkowie Rady raz w miesiącu w różnych częściach miasta (w ramce szczegółowy harmonogram).

– Seniorzy postulują ustawienie toalet przy siłowniach „pod chmurką” nad zalewem Arkadia czy na osiedlu Północ. Chcielibyśmy też, żeby w Suwałkach seniorzy mogli skorzystać z elektronicznego systemu powiadamiania o zagrożeniach, zaś osoby samotne z tak zwanych kopert życia – dodaje przewodnicząca J. Sowulewska.

Przedstawiciele Suwalskiej Rady Seniorów w lutym uczestniczyli w Ogólnopolskim Spotkaniu Rad Seniorów w sejmie. Współorganizatorami i gośćmi spotkania byli między innymi: Wicemarszałek Sejmu RP – Elżbieta Radziszewska, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Olgierd Dziekoński, przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej – Michał Szczerba, prezes Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” – Marta Białek-Graczyk, minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Fundacja Badań i Innowacji Społecznych „STOCZNIA”.

Teraz Suwalska Rada Seniorów przygotowuje biuletyn dla osób starszych. Jeden będzie informował jak ustrzec się przed oszustami, którzy często podają się za pracowników różnych publicznych instytucji, czy spółdzielni mieszkaniowych. Znajdą się w nim porady, co robić, jeśli po podpisaniu umowy na zakup okaże się, że jest ona dla nas niekorzystna, i gdzie szukać pomocy. Kolejny biuletyn Rada Seniorów planuje wydać z ofertami kulturalnymi dla osób starszych, z którego dowiedzą się one co oferują im lokalne instytucje. Zanim ukażą się te biuletyny udostępniamy seniorom łamy Dwutygodnika Suwalskiego. Znajdziecie Państwo tutaj informacje, które mogą Was zainteresować.

Już jutro, w środę, 15 kwietnia, zapraszamy o godz. 14.00 do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. przy ul. Noniewicza 83 na spektakl Karnawał Wenecki z cyklu Międzypokoleniowe spotkania z muzyką. Wykonawcy: tancerze Baletu Dworskiego CRACOVIA DANZA (Alicja Petrus/Monika Koliba, Jan Fečko/Miłosz Kozłowski: taniec historyczny, Marcin Sochan: skrzypce barokowe, Anna Huszczo/Piotr Szymanowicz: klawesyn. Prowadzenie: Lidia Szpilewska. Wstęp wolny.

(m)

Skład Suwalskiej Rady Seniorów:

Tadeusz Chludziński, Wiesława Giczewska, Barbara Grabowska (Wiceprzewodnicząca), Maria Jolanta Lauryn (Sekretarz), Piotr Marian Luto, Włodzimierz Marczewski, Bożenna Maskowicz, Jadwiga Sowulewska (Przewodnicząca), Dariusz Żukowski

Dyżury  Suwalskiej Rady Seniorów:

W drugi poniedziałek każdego miesiąca, w godzinach 10.00-12.00 można porozmawiać z członkami Suwalskiej Rady Seniorów o sprawach ważnych dla starszych mieszkańców Suwałk. Dyżury odbywają się w następujących siedzibach:

1) Biuro Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Suwałkach, ul. Kościuszki 71

2) Przedszkole nr 7, ul. Andersa 10

3) Galeria Regionalna przy parafii pw. Chrystusa Króla, ul. Jana Pawła II 3

4) Restauracja „Fantazja”, ul. Zastawie 42

5) Sala katechetyczna na plebanii parafii pw. Św. Piotra i Pawła, ul. Wojska Polskiego 36

Najbliższe dyżury:  11 maja, 8 czerwca, 13 lipca i 10 sierpnia.

 

 

Top